Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Přezdívá se mu král Wall Streetu. Týdeník Times ho opakovaně zařadil mezi stovku nejvlivnějších lidí světa a deník New York Times ho nedávno označil za nejméně nenáviděného bankéře. James Dimon, šéf největší americké banky JP Morgan Chase & Co., jejíž hodnota aktiv se pohybuje kolem 2,3 bilionu dolarů, a zřejmě jediný šéf velké banky důstojně přestál krizi.

Avšak v první polovině května se situace razantně změnila. Dimon během narychlo svolané tiskové konference přiznal, že banka přišla minimálně o dvě miliardy dolarů. To je jen odhad, konečná ztráta může být ještě vyšší. A viníky nejsou tým lidí, pobočka či snad oddělení banky, ale spekulativní a zcela neuvážené chování jednoho z londýnských zaměstnanců, Bruna Michela Iksila přezdívaného "Londýnská velryba". Iksil dostatečně neodhadl možná rizika obrovského obchodu s tzv. swapy úvěrového selhání, který uzavřel. Tato transakce přitom měla banku ochránit před možnými úvěrovými riziky.

Právě Iksilův tým spravoval v roce 2010 portfolio, které bance přineslo zisk ve výši pěti miliard dolarů. I když letos banku přivedl do úzkých, nebylo to pouze jeho vlastní chybou. Jeho šéf, řecký bankéř Achilles Macris, údajně již od začátku svého působení v bance v roce 2006 postupně zvyšoval rizikovost své pobočky.

Další zodpovědnou osobou je šéfka hlavního investičního oddělení Ina Drewová, která na svoji funkci v bance po propuknutí skandálu rezignovala. Dosud přitom byla považována za nejmocnější ženu Wall Street a klíčovou spolupracovnici Jamese Dimona. Zřejmě právě ona byla příčinou, proč schopný manažer, jehož pověst neposkvrnila ani krize, o práci týmu nepochyboval. A to byla v případě tak zkušeného Dimona, který na začátku minulého desetiletí během tří let dokázal přivést banku One z půlmiliardové ztráty k zisku v hodnotě 3,5 miliardy dolarů, velká chyba.

Mezi nejlépe placenými

Přitom úspěch v bance One, kam nastoupil v roce 2000, byl pro dnes šestapadesátiletého manažera odrazovým můstkem na nynější post. V roce se banka One sloučila s JP Morgan a on se o dva roky později ujal vedení. V té době už měl ve finančním odvětví bohaté zkušenosti: mimo jiné z American Express či ze skupiny Citigroup.

Loni stanul na 12. příčce nejlépe placených generálních ředitelů v hodnocení časopisu Forbes. Vydělal si totiž 23 milionů dolarů (ve srovnání s rokem 2010 si polepšil o 11 procent). Banka mu dokonce vyplatila zvláštní prémii ve výši 21 375 dolarů, která byla určena na ochranu jeho domu a majetku.

Kvůli své pozici se James Dimon spolu s dalšími šéfy amerických bankovních a finančních domů loni dostal do hledáčku hnutí Occupy. Překvapivě Dimon s jistými názory hnutí sympatizuje. Uznává, že v mnoha ohledech byl kapitalismus nefér. "Hodně lidí vydělalo spoustu peněz a pak jejich společnosti zbankrotovaly, ale oni přesto vyšli z krize s hodně penězi," podotýká Dimon s tím, že ani jemu se tohle nelíbí.

Zarputilý odpůrce regulací

Jeho víra ve Wall Street je však neochvějná. Zcela otevřeně se zasazuje o zachování co největší svobody pro bankovní sektor. Dimon se domnívá, že přílišná regulace bankám zabrání poskytovat úvěry a plnit tak roli motoru ekonomického růstu. Bankéř, který je svým kontroverzním vystupováním znám už ze studií na Harvard Business School, se kvůli těmto názorům v minulosti dostal do otevřeného sporu se šéfem americké centrální banky (Fed) Benem Bernankem.

James Dimon kritizuje i snahy americké vlády učinit bankovní sektor méně rizikovým. "Máme stovky různých pravidel, z nichž celá řada není koordinovaná ani konzistentní. Zatímco legislativa je samozřejmě politickou záležitostí, dovolili jsme, aby se předmětem politiky stala i regulace, což pravděpodobně povede ke špatným výsledkům," napsal v dopise určeném akcionářům jeho banky.

Ostatně jeho banka byla příkladem toho, že je možné dělat věci jinak. JP Morgan byla jedním z mála bankovních domů, který z krize vyšel relativně s čistým štítem - byť se spekuluje, že byla jen dost rychlá a včas se toxických aktiv zbavila. Ať už je tomu jakkoli, je jisté, že záchranný balíček od vlády nepotřebovala a přijala ho až na základě explicitní žádosti. Byla také jednou z prvních bank, která tyto peníze americké administrativě splatila zpět.

Navíc se sama podílela na záchraně - odkupu dalších firem, konkrétně společnosti Bear Stearns a bankovního holdingu Washington Mutual. Zdálo se tak, že JP Morgan je výjimka potvrzující pravidlo o tom, že i bez přílišné regulace může bankovní dům generovat zisk a kontrolovat riziko spekulativních aktivit.

To vše samozřejmě hrálo Dimonovi do karet v jeho kritice regulace. Tedy až do této chvíle. Nynější neúspěch JP Morgan je vodou na mlýn těch, kteří soudí, že Wall Street potřebuje regulaci, která by ho chránila před sebou samým.

Skandál navíc propukl v době, kdy se americký Senát zabývá legislativou, která by měla omezit spekulativní aktivity bank. "Tato obrovská ztráta je jen nejnovějším důkazem toho, že to, co banky nazývají hedgeování, jsou často jen riskantní sázky, které příliš velké banky zkrátka nemají dělat," zhodnotil senátor Carl Levin, spoluautor legislativy. Dimon, který velmi silně lobboval proti této legislativě, připustil, že aktuální ztráty JP Morgan jsou "velmi nešťastné a hrají do karet té bandě chytráků".

"Jsou to naprosto nehorázné chyby, které jsme si zavinili sami, my jsme zodpovědní a jsme to my, kdo porušil své vlastní standardy a principy, jimiž se naše společnost řídí. A to není způsob, jak chceme dělat byznys," konstatoval zaskočený James Dimon.

A tak přestože se jeho pozice coby zastánce svobody bank do značné míry zkomplikovala, zůstává otázka, jak by se sám k této otázce postavil či musel postavit coby ministr financí. V době vítězství Baracka Obamy totiž o získání tohoto postu neúspěšně usiloval. Možná, že současné problémy Dimona přece jen donutí své dosavadní názory o svobodě bank alespoň trochu přehodnotit.

Klára Janicki
spolupracovnice redakce


2 mld. USD
Na takovou částku je odhadována ztráta banky JP Morgan Chase & Co.

Schopný manažer? James "Jamie" Dimon během tří let dokázal banku One přivést k zisku. Pod jeho vedením JP Morgan vyšla z krize s čistým štítem. Nyní však čelí ztrátě dvou miliard dolarů. Foto: Bloomberg

Související