Ugandská armáda hlásí velký úspěch. Dopadla jednoho z pěti nejvýše postavených členů povstalecké Armády božího odporu (LRA) Josepha Konyho. Podle agentury Reuters je to další krok k dopadení Konyho, na kterého kvůli spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti vydal zatykač Mezinárodní trestní soud (ICC).

Vojáci zadrželi Caesara Achellama v sobotu při operaci u řeky Mbou ve Středoafrické republice. Achellam, který v době útoku vedl oddíl asi 200 členů LRA, byl vyzbrojen útočnou puškou AK-47 a osmi zásobníky s municí. Nyní je zadržován spolu se svou ženou a dcerou.

"Dopadení generálmajora Caesara Achellama je velkým pokrokem, protože je velkou rybou," prohlásil mluvčí zvláštních ugandských jednotek Felix Kulaigye. Hlavním úkolem těchto oddílů je za podpory USA pátrat v džungli ve Středoafrické republice po Konym.

Vojáci byli na stopě po Achellamovi celý měsíc. Dopadli ho v době, kdy se vracel z Demokratické republiky Kongo. Achellam byl považován za blízkého spojence Konyho. Uganda si nyní od tohoto úspěchu slibuje, že Kony bude nyní čelit většímu tlaku, což usnadní jeho zadržení.

Kony založil LRA v roce 1987 na severu Ugandy s cílem svrhnout vládu. Po dobu 25 let ale oběťmi jeho vraždění, mučení a únosů jsou civilisté. Konyho armáda mimo jiné ve středoafrických zemích používá chlapce jako dětské vojáky a dívky jako sexuální otrokyně. Předpokládá se, že LRA má několik tisíc ozbrojenců.

Na zločiny Konyho a LRA nedávno upozornilo video Kony 2012, které se stalo nejúspěšnější kampaní na sociálních sítí v historii, ale zároveň čelilo kritice mimo jiné kvůli údajnému zjednodušování problému.