Po dvou neúspěších předchozích vyjednávačů z řad konzervativců i krajní levice řecký prezident pověřil třetího v řadě - socialistu Evangelose Venizelose. A šéf PASOKu měl štěstí hned první den snah o sestavení koaliční vlády.

S podporou přechodného kabinetu na příští dva roky, do voleb do Evropského parlamentu, totiž souhlasí Demokratická levice (DIMAR), která by se svými 19 poslaneckými křesly pro koalici zajistila v 300členném parlamentu nadpoloviční většinu.

"Udělali jsme první krok," prohlásil Venizelos po setkání s předsedou DIMAR Fotisem Kuvelisem, informuje agentura AFP. Další jednání o spolupráci ho čeká hned v pátek dopoledne - s vůdcem Nové Demokracie Antonisem Samarasem.

Cílem nové pro-evropské koalice by v první řadě měla být hlavně udržení zadluženého Řecka v eurozóně. Počítá ale i s postupným odkláněním se od přísných úsporných opatření, která Evropa vyžaduje.

Venizelos už dříve pohrozil, že Řecku hrozí zhroucení ekonomiky, pokud se obrátí zády k eurozóně a přestane plnit dohody, díky nimž získalo miliardové záchranné balíčky na splácení státního dluhu.

Řecký prezident Karolos Papulias pověřil Venizelose, jehož Panhelénské socialistické hnutí skončilo v nedělních volbách se 13,2 procenty třetí, sestavením kabinetu ve čtvrtek ráno. Pokud by se to nikomu z vyzvaných nepodařilo do čtvrtka 17. května, zrušil by výsledky volby a vyhlásil by volby nové.

Strana DIMAR, který před volbami i po nich jednoznačně vylučovala vstup do koalice s dosavadním vládním tandemem PASOK a konzervativní Nové demokracie (ND) by si přála, aby se domluvil větší počet stran v parlamentu vzešlém z nedělních předčasných voleb, které má spojovat snaha udržet Řecko v eurozóně a Evropské unii.

Ostře ale kritizovala Koalici radikální levice (SYRIZA), která by nejraději všechny dohody mezi předchozí vládou a Bruselem jednoduše zrušila. Demokratické levice by si ale představovala širokou koalici všech velkých stran, včetně SYRIZA, píše list Kathimerini. A chce vyjednávat také o nových podmínkách s eurozónou.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's mezitím varovala Řecko, že jeho už tak nízký rating ve spekulativním pásmu je možné snížit ještě víc.

Řecku hrozí další snížení ratingu

K další degradaci ratingových známek by agentura sáhla v případě, že Řecko vinou chaotického vývoje na své politické scéně ztratí příslib finanční pomoci od Mezinárodního měnového fondu (MMF) nebo partnerů v eurozóně.

"Jestliže politika či politické úmysly budou v rozporu s obsahem a cílem programu a oficiální věřitelé vezmou zpět svou podporu, která se prozatím zdála blízko, budeme v takovém případě znovu uvažovat o snížení ratingu. V současné době je hlavní rating na stupni CCC," poznamenal analytik S&P pro státní dluhy Marko Mrsnik.

Konkurenční ratingová agentura Moody's Investors Service má pro Řecko známku na stupni C, tedy ještě níž. Agentura Fitch Ratings řecké závazky ohodnotila známkou B minus se stabilním výhledem, tedy celé dva stupně nad hodnocením, které Řecku přisuzuje S&P.