Minulý týden Daniel Cohn-Bendit spolu s dalšími evropskými intelektuály varoval Evropu před ztroskotáním unie. Manifest podepsalo na devadesát spisovatelů, umělců i vrcholných představitelů.

Nyní francouzsko-německý europoslanec za Zelené přichází s prohlášením, že pokud se Řecku nedostane vnější pomoci, hrozí mu vojenský převrat a následný pokles životní úrovně obyvatel.

Nově zvoleného francouzského prezidenta Françoise Hollanda pak varoval před konfrontačním kurzem kvůli fiskálnímu paktu EU. A dodal, že Řecko z eurozóny nevystoupí.

"V Řecku se zhroutil politický prostor, je třeba vyslat signál naděje. Když necháme Řeky, aby se v tom plácali sami, riskujeme vojenský puč. Propad životní úrovně by byl ještě dramatičtější," řekl pro Le Monde k možnému vývoji zadluženého Řecka politik European Greens–European Free Alliance.

Cohn-Bendit si rovněž nemyslí, že by byl uskutečnitelný odchod Řecka z eurozóny, o čemž se v poslední době stále častěji hovoří. Podle něj je třeba společně s Řeky hledat východisko tak, aby Řecko mohlo dodržet své závazky.

V Řecku mezitím pokračují vyjednávání o vytvoření vládní koalice po nedělních parlamentních volbách, v nichž posílily extremistické a populistické strany. Utvoření nové vládní koalice se přitom zdá být téměř nemožné.

Cohn-Bendit se rovněž vyjádřil ke sporům mezi Paříží a Berlínem ohledně fiskálního paktu EU a varoval nově zvoleného socialistického prezidenta Hollanda před konfrontačním kurzem. Naznačil, že v sázce je existence rozpočtových pravidel.

"Protože bez dohody Francie a Německa nemá rozpočtový pakt smysl," řekl Cohn-Bendit s poukazem na Hollandův požadavek doplnit pakt o prorůstové prvky. Německá kancléřka Angela Merkelová to odmítá a považuje pakt o rozpočtové disciplíně za uzavřený.