Evropská komise navrhuje následná závazná opatření zvyšující energetickou účinnost:
1. Členské státy budou mít podle návrhu povinnost vytvořit plány svých energetických úspor. Dodavatelé energie by měly své zákazníky motivovat k tomu, aby se snažili o zlepšení energetické účinnosti ve svých domácnostech. Cílem je postupně snižovat objem prodané energie o 1,5 % ročně. Mohou například pomoci majitelům domů se zvýšením účinnosti topných systémů, s instalací oken s dvojitými skly nebo tepelnou izolací střechy. Členské státy by mohly navrhovat alternativní způsoby vedoucí k dosažení stejného cíle, např. dotační programy nebo dohody s dodavateli uzavírané na dobrovolné bázi.
2. Orgány členských států budou snižovat energetickou spotřebu ve veřejných budovách tím, že je budou postupně modernizovat, a sice tempem 3 % za rok. Při nákupech zboží a služeb budou trvat na jejich energetické účinnosti.
3. Hlavní energetické úspory týkající se spotřebitelů zahrnují bezplatný a kvalitní přístup k informacím o spotřebované energii, aby tak mohli svoji spotřebu lépe regulovat
4. Velké podniky budou muset provést energetické audity, které určí možnosti, jak energii ušetřit. Malé podniky budou motivovány k tomu, aby učinily to samé.
5. Reguláční úřady jednotlivých států budou brát v úvahu energetickou účinnost, zejména při schvalování sítových tarifů.
6. Členské státy budou rovněž muset monitorovat účinnost nových elektráren a prosazovat využívání odpadního tepla.

Nový mezinárodní standard - ISO 50001:2011
ISO (the International Organization for Standardization) vydala v roce 2011 nový mezinárodní standard ISO 50001 - Energy management systems.
Tento standard, podobně jako EN 16001, poskytuje metodiku založenou na struktuře požadavků vedoucích ke snižování energetické náročnosti organizace a neustálému zvyšování její energetické účinnosti. Systém vychází z kompletního přehledu spotřeb všech hlavních i pomocných zařízení (vybavení včetně budov), zlepšení sledování spotřeby při všech operacích a určení energetické využitelnosti a spotřebních limitů pro nejdůležitější využití energie a zavádění odchylky kontroly provozu a údržby.
Obě normy, jak EN 16001 tak i ISO 50001, představují ucelený a jasný přístup k inteligentnímu využívání energie, umožňují organizacím snížit spotřeby energií jejich racionálním využíváním včetně zavádění nových obnovitelných zdrojů energie. Hlavním přínosem pro organizace je systematická identifikace a aplikace příležitostí pro úspory energií díky systémovému přístupu a v neposlední řadě získání "zelené" image.
Podrobnější informace o tomto certifikačním procesu a s ní související problematice přinese odborný seminář, který se 30. května uskuteční v Brně, v administrativní budově BVV. Pořádá ho certifikační společnost Bureau Veritas Czech Republic ve spolupráci s DEA Energetická Agentura a dalšími partnery. Zájemci o něj se mohou ještě přihlásil do 15.května na adrese společnosti – viz též www.bureauveritas.cz.