Evropská unie v čele s hlavními představiteli členských států dál kritizuje ukrajinskou vládu a její postoj k vězněné bývalé premiérce Juliji Tymošenkové. Většina z nich v posledních dnech řeší jen to, zda se pojede na Ukrajinu podívat na fotbalové mistrovství, nebo zda přijme pozvání prezidenta Viktora Janukovyče na summit evropské integrace.

Účast na sportovním svátku už odmítl šéf Evropské komise José Manuel Barroso a spolu s ním všech dalších 26 členů EK. A na summit nepřijede zcela určitě devět evropských prezidentů, včetně Václava Klause.

Všichni požadují, aby byla Tymošenkové, která na protest proti špatnému zacházení už čtrnáct dní odmítá jídlo, umožněna řádná odborná léčba.

Odsouzená vůdkyně opozice podle svého obhájce od 20. dubna pije jen vodu. Výrazně proto zhubla a téměř vůbec se nepohybuje. Na zatím poslední procházce ve vězení byla prý začátkem listopadu, její pohyblivost značně omezuje bolestivá vyhřezlá ploténka.

Členové EK svou neúčastí na Euru 2012 chtějí ukrajinskému režimu dát jasně najevo, že není možné být "spokojen se způsobem, jakým se s Julijí Tymošenkovou zachází". Mluvčí v této souvislosti dodal, že komise proto vnímá případnou cestu na fotbal jako nevhodnou, dokud budou "panovat pochybnosti".

Podobně se vyjadřují i prezidenti evropských zemí, které Janukovyč pozval na summit, který pořádá příští týden  na Jaltě na Krymu. Středoevropské setkání bojkotují hlavní představitelé Česka, Německa, Rakouska, Itálie, Slovinska, Chorvatska, Estonska, Rumunska a Bulharska.

 

Někteří z nich své rozhodnutí otevřeně zdůvodnili represemi proti vůdkyni ukrajinské opozice Juliji Tymošenkové, jiní podle agentury Unian zvolili "tradiční diplomatickou výmluvu s odkazem na náročný pracovní program".

Zdroje z ukrajinského ministerstva zahraničí novinářům ve čtvrtek sdělily, že Kyjev stále počítá s účastí nejvyšších představitelů nejméně deseti zemí – Litvy, Rumunska, Bulharska, Albánie, Makedonie, Černé Hory, Moldavska, Polska, Srbska a Slovenska. Několik hodin poté ale svou účast ze solidarity stáhli prezidenti Bulharska a Rumunska. Bukurešť uvedla, že na Krym vyšle pouze diplomaty.

Slovensko a Polsko na summit jedou

Naopak slovenský prezident Ivan Gašparovič na Krym pojede, již dříve prohlásil, že je důležité se sousedy hovořit. Stejného názoru je i jeho polský protějšek Bronislaw Komorowski, který v souvislosti s nadcházejícím evropským fotbalovým šampionátem v Polsku a na Ukrajině označil bojkot za "zcela nepřiměřený". Komorowski také řekl, že odmítavý postoj Západu by mohl znamenat změnu v proevropském kurzu Ukrajiny. Kyjev by se totiž podle něj mohl začít orientovat na Moskvu.

Portál EurActiv poukázal na to, že Jalta ironií osudu opět rozděluje Evropu. Server tak připomněl jaltskou konferenci USA, Británie a Sovětského svazu v únoru 1945, která vyústila v rozdělení kontinentu na demokratický Západ a prosovětský Východ.