Po vítězství v případných předčasných volbách by sociální demokracie opět mohla sestavit kabinet. Jeho hospodářskou politiku by pak určovali lidé jako Bohuslav Sobotka, Jan Mládek a zřejmě i komunista Jiří Dolejš. K jasně levicovému programu by koaliční kabinet ČSSD a komunistů tlačily odbory. Reformní kroky a boj s dopady krize by pak vypadaly úplně jinak než dnes.

Především by skončila současná politika škrtů, prioritou by se místo toho stala podpora poptávky. Prvním krokem by ale muselo být zvýšení daní - šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, který by se zřejmě stal premiérem, v minulosti opakovaně mluvil o postupném zvýšení daňové kvóty nejméně o tři až čtyři procenta.

Vzorem sociálním demokratům bývá Švédsko, kde ani vysoké daně nejsou překážkou vysoké konkurenceschopnosti. Zvýšení daní, především bohatým a firmám, by mělo umožnit zachovat současnou výši sociálních dávek a platů ve veřejné sféře. A k tomu ještě vydávat více peněz z rozpočtu na podporu domácího průmyslu nebo na vědu a školství.

Vyšší daně pro bohaté, nižší DPH

O kritizovaném daňovém "podseknutí" ekonomiky a útěku dalších firem do zahraničí nechtějí na levici nic slyšet. Podle šéfekonoma ČSSD Jana Mládka (možného budoucího ministra financí) by se nejprve zastavilo zvyšování DPH. Naopak by se hledaly cesty ke snížení sazby na potraviny zpět na 10 procent.

Peníze by musely přinést vyšší daně pro bohaté a především pro podniky. Těm by základní sazba narostla o dva procentní body na 21 procent a u velkých energetických a telekomunikačních firem a bank dokonce na 30 procent. Nahoru by také šly i majetkové daně včetně daně dědické.

Prozatím levice může alespoň torpédovat daňové změny, na kterých se dohodla ODS a TOP 09. Po odchodu "zbytkových" Věcí veřejných do opozice je zřejmé, že daňovou část Kalouskova balíčku založenou na dalším zvýšení DPH nebude snadné prosadit.

Týdeník Ekonom - č. 17/2012Třeba poslanec Pavel Bém, který se s ODS rozhodně nerozešel v dobrém, už prohlásil, že nebude souhlasit s vyššími daněmi pro bohaté, tedy s vládou avizovaným solidárním příspěvkem. Těsná většina Nečasova kabinetu ve sněmovně rozhodně není zárukou, že nové daně projdou přes levicový senát.


Pokračování analýzy najdete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 26. dubna, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se