Čínský premiér Wen Ťia-pao je očekáván v Polsku na dvoudenní návštěvě, která bude ve čtvrtek korunována ekonomickým summitem se 16 vedoucími činiteli střední a východní Evropy.

Varšava bude poslední etapou jeho evropského turné, které ho zavedlo na Island, do Německa a Švédska, napsala agentura AFP.

Zcela nového summitu se ve Varšavě zúčastní premiéři Albánie, Bulharska, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, České republiky, Estonska, Chorvatska, Litvy, Lotyšska, Makedonie, Maďarska, Rumunska, Srbska, Slovinska, Slovenska a hostitelského Polska.

Zastoupeno na něm bude i kolem 300 čínských společností a 450 podniků ze zemí daného regionu, z toho 300 polských.

Čína skrovně investovala v období let 2004 až 2010 v regionu 622 milionů eur. Podle nedávné zprávy Institutu pro rozvoj střední a východní Evropy se ale roční objem těchto investic v posledních letech zdvojnásobil.

Číňané "disponují hromadou eur a dolarů, které chtějí utratit" a sázejí na stabilitu regionu, jeho růst a jeho konkurenceschopné ceny, aby si "zajistili dokonalý přístup na trhy východní Evropy". Ty jsou prioritním cílem jejich vývozů, řekl AFP Witold Orlowski, konzultant poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers a bývalý poradce polského prezidenta.

Export čínských výrobků do zemí Evropské unie se v prvním desetiletí tohoto století zvýšil čtyřnásobně. Za prvních deset měsíců roku 2011 dosáhl podle dat Evropského statistického úřadu (Eurostat) výše 243,8 miliardy eur.

Miliardové investice

Zatímco státy eurozóny konfrontované s dluhovou krizí čínské investice znepokojují, jejich východní sousedé, členové i nečlenové EU, natahují před čínskými investory červený koberec.

Velký zájem Pekingu vzbuzují "nízké náklady na pracovní síly a preferenční politika" v regionu, vysvětlil čínský expert Cchuej Chung-ťien.

Pro Čínu "je východní Evropa zároveň trhem i výrobním místem", zdůrazňuje Orlowski.

Postkomunistické Maďarsko, které je členem EU, uvítalo na svém území čínského výrobce mobilních telefonů Huawei, jednoho z nejvýznamnějších čínských investorů v regionu. Obchodní obrat této společnosti by se měl letos podle očekávání zdvojnásobit oproti loňsku na více než 2,28 milionu eur.

V Polsku je podle zpráv v médiích čínská společnost Shanghai Electric jedním z dvojice konkurenčních asijských firem, které se ucházejí o zakázku na výstavbu uhelné elektrárny v hodnotě 1,9 miliardy eur.

V lednu odkoupila čínská společnost LiuGong Machinery od polského ministerstva financí firmu Huta Stalowa Wola, specializovanou na výrobu stavebních strojů, a jejího distributora Dressta Co, za zhruba 56 milionů eur.

První pokus Pekingu proniknout na polský trh veřejných zakázek nicméně ztroskotal. Varšava loni v červnu odstoupila od smlouvy s čínskou společností China Overseas Engineering Group (Covec) na výstavbu dvou úseků dálnice, která má spojit polskou metropoli s Berlínem. Důvodem bylo, že čínská firma neplatila místním subdodavatelům.

"Jestliže Číňané chtějí zaujmout místo na infrastrukturním trhu v Evropě, musejí se samozřejmě naučit, jak se tady pracuje," řekl k tomu Orlowski

"Dalo by se říci, že si myslí, že tu mohou používat stejné metody, jaké se naučili v Africe," dodal.