Vláda dnes schválila novelu zákona o stavebním spoření. Nově tak od roku 2014 bude moci být stavební spoření se státním příspěvkem využito jen na bydlení, na penzijní připojištění nebo školné na vysokých školách. Schválení novely potvrdil serveru IHNED.cz náměstek ministra financí Radek Urban.

Stavební spoření také budou moci nově nabízet i univerzální banky za odlišných podmínek než mají nynější spořitelny. Zpřístupnění stavebního spoření i univerzálním bankám odůvodňuje ministerstvo posílením konkurenčního prostředí a stability systému.

Ministr financí Miroslav Kalousek na tiskové konferenci po jednání vlády prohlásil, že jde o "definitivní návrh, který má spoílit stabilitu systému."

Stavební spořitelny s ním zásadně nesouhlasí a věří, že v průběhu legislativního procesu, kdy novelu musí posoudit a schválit poslanci a senátoři, dojde ještě ke změnám.

Administrativy přibude

Stavební spoření

Představitelé stavebních spořitelen v zavedení účelové vázanosti stavebního spoření nevidí zásadní překážku dalšího byznysu.

Nová podoba zákona však zvýší požadavky na administrativu spořitelen a klientů. Na státní podporu dosáhnou totiž pouze klienti, kteří si vezmou úvěr nebo doloží, že jej použili na bytové účely.

V praxi to znamená například, ten kdo používá stavební spoření a dostává státní příspěvek, z něj bude financovat rekonstrukci bydlení nebo splátku hypotéky.

Podle představ předkladatele, ministerstva financí, by to lidé dokazovali například fakturou za provedené práce a nakoupený materiál.

Změny se mají vztahovat jak na nové, tak i staré smlouvy. U smluv, které byly uzavřeny před 1. lednem 2014, ale nová pravidla budou platit jen na státní příspěvek, na který vznikne nárok po tomto datu.

V praxi to tedy znamená, že půjde o státní příspěvek, který klientům bude připsaný až v roce 2015. Předchozí připsané státní příspěvky budou lidé moci využít jako dosud, tedy na cokoliv.

Banky mají jiné podmínky

Návrh z dílny ministerstva financí počítá i s otevřením systému stavebního spoření ostatním bankám. Od roku 2015 by tak stavební spoření měly poskytovat i všechny univerzální banky.

To vyvolává největší nevoli u stavebních spořitelen. Důvodem je fakt, že podle novely mohou univerzální banky pro poskytování stavebního spoření používat vklady ze stavebního spoření jako jakékoliv jiné zdroje.

Kalousek k tomu poznamenal, že tento krok mění stavební spoření z produktového pojetí. "Jde o finanční produkt" a není tedy podle něj důvod ponechávat "exkluzivitu stavebním spořitelnám".

Glosa

Podle spořitelen to povede k likvidaci trhu a ke zrušení překlenovacích úvěrů, protože banky raději dlouhé a levné peníze ze stavebního spoření použijí třeba na drahé spotřebitelské úvěry.


Celý komentář Julie Hrstkové čtěte - ZDE

"Chápu, že se to managementu stavebních spořitelen nelíbí, ale jejich argumenty považují za nekorektní," dodal ministr financí.

Stavební spořitelny můžou investovat vklady jen do úvěrů na bydlení, do vybraných státních dluhopisů, hypotečních zástavních listů nebo ukládat peníze u bank. Podle stavebních spořitelen to povede k zániku překlenovacích úvěrů. Banky budou podle nich peníze ze stavebního spoření investovat tam, kde jim víc vydělají. Například do spotřebitelských nebo podnikatelských úvěrů.

"Systém stavebního spoření je v současnosti kriticky závislý na státní podpoře a jakýkoli další zásah státu do výše státní podpory může vést k problémům stavebních spořitelen s likviditou, a tedy narušení stability systému," stojí v předkládací zprávě k návrhu zákona ministerstvo.