Karel Janeček (39)

Vzdělání:
Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze, obor teorie pravděpodobnosti a matematické statistiky. Absolvoval také Bradley University v Peorii (USA). Roku 2004 získal titul Ph.D. na Carnegie Mellon University v Pittsburghu.

Kariéra:
V letech 1998 až 2000 pracoval jako matematický analytik v hedgeovém fondu Market Research. Od roku 2004 do roku 2005 působil jako vědeckovýzkumný pracovník na Rakouské akademii věd. V roce 1995 založil společnost RSJ, která obchoduje na burzách a má roční zisk miliardu korun. Do letošního roku byl i jejím ředitelem. V roce 2010 založil Nadační fond na podporu vědy a výzkumu. O rok později založil Nadační fond proti korupci, který otevřel například kauzu "pražský dopravní podnik" nebo "Drobil a Michálek".

Soukromí:
Je ženatý a má dvě dcery.

Štáb budoucího stavovského povstání. Takový punc získává Wratislavský palác na pražské Malé Straně, kde sídlí firma RSJ podnikatele Karla Janečka a jím založený Nadační fond proti korupci. Ten během posledního roku rozjel řadu závažných kauz, mimo jiné i kolem pražského dopravního podniku.

Na chodbě tu potkáte bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka, vedle sekretářka právě objednává trička s parodií mafiánských espézetek, zároveň odtud z tiskovky zaznívá obvinění ministra práce Jaromíra Drábka za promrhání dvou miliard na nový systém sociálních dávek.

"Jedu naplno, přestože mám už čtyři měsíce vyhřezlou plotýnku," říká Janeček. Nedávno přepustil otěže své firmy a ještě intenzivněji se věnuje fondu a politice vůbec - rád by totiž ze své pozice bohatého podnikatele napomohl společenským změnám.

Před rokem jste stál u startu Nadačního fondu proti korupci, který je dnes veřejností chápán jako efektivní protivník kmotrů a korupčníků. Cítíte se už být jednou nohou v politice?

Ani ve snu mě nenapadlo, že se fond během jednoho roku takhle rozjede. A co se týče mých pocitů, začínám si spíše než jako politik připadat jako disident. Tuhle jsem na to téma vtipkoval s Hanou Marvanovou, která s tím má praktické zkušenosti z předlistopadové doby.

Jste připraven, že vás současná role může vynést do politiky?

Kdybych na to nebyl připraven, tak bych do toho nešel. Nedělám věci, kterých bych později litoval nebo na které bych neměl sílu. Nicméně zakládat politickou stranu určitě nechci, to by člověku svázalo ruce. Všichni by řekli - má politickou stranu, chce moc. Daleko lepší je usilovat o nějakou změnu z nezávislé pozice. Chystám na květen a červen diskusní jízdy po republice, chci hovořit s občany, nahlédnout, jak myslí lidé mimo Prahu. Pojedu za svou osobu, ne za fond, byť mě moji spolupracovníci víceméně podporují.

Co budete lidem říkat? Máte pro ně nějaká doporučení?

Chci je inspirovat, aby se taky snažili sami o nápravu veřejného života. Jistě ne každý bude chtít riskovat, že přijde o práci a bude hladovět, ale zkusit něco udělat je nutné.

Lidé od vás budou při diskusích chtít konkrétní radu, návod.

Musejí najít odvahu a ukázat na špatnosti. Vyjádřit nesouhlas. A když mají v regionu nějakého "zjeda", tak mu to dát najevo.

Kdo je to "zjed"?

Pro určitý typ lidí neexistuje vhodný název - slovo "korupčník" zní jemně jako uličník, označení "kmotr" je téměř pozitivní, výraz "zloděj" působí pohádkově. Nechci používat sprosté slovo "zmrd", tak říkám "zjed". Evokuje to jed i nenažranost. Typickým zjedem je třeba Libor Grygárek, náměstek pražského vrchního státního zástupce, naopak jednou z pozitivních tváří současnosti je pražský primátor Bohuslav Svoboda. Zkrátka, zjedi jsou osoby arogantní, povýšené. Vlastně psychopati, kteří nemají žádný cit, jednají jen ve svůj prospěch. Je zjištěno, že zatímco v běžné společnosti se vyskytuje asi jedno procento psychopatů, politika tento typ lidí enormně přitahuje - jsou jich tam celá čtyři procenta.

Pozorovatel české politické scény by řekl, že psychopatů v ní je možná i víc.

Ano. Psychopati totiž dokážou nakazit své okolí, které je pak plné takzvaných sociopatů, čili původně slušných lidi, z nichž se rovněž staly osoby bez jakýchkoli morálních a etických zábran. Teď jde o to, aby občané začali proti těmto psychopatům a sociopatům bojovat.

Poradíte lidem při svém chystaném turné, jak mají bojovat?

Bylo by super konečně chytit nějakou velkou rybu, posadit ji za mříže, a ostatní by se lekli. Ale největší trest by byl, kdyby se lidé přestali zjedům klanět. Že by si před Pavlem Bémem či Romanem Janouškem odplivli a odvrátili tvář. A úplně nejlepší je zesměšnění, moc se mi líbí nápad cestovky Corrupt Tour, která nabízí výlety za korupčníky.


Více se dočtete v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 12. dubna, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související