Časy, kdy vrcholem společenské angažovanosti českých byznysových boháčů byla záliba v buddhistických naukách, jsou dávno pryč. V posledních měsících dává část miliardářů najevo svoji odpovědnost za celek nebývale silným zájmem o veřejné dění a o českou politiku.

Není divu. Dlouholetý politický marasmus, který koncem března vyvrcholil odposlechovou aférou Bém-Janoušek, soudní úplatkářskou fraškou Věcí veřejných a postupným samovolným rozkladem reformní vlády Petra Nečase, nutí řadu slušných podnikatelů hlasitě křičet.

Opoziční ČSSD totiž naději na změnu neskýtá a hrozí, že pokračující zkorumpovanost státní moci a demoralizace společnosti skončí spontánní vzpourou davů ve stylu Holešovské výzvy. Což by podle byznysmenů mohlo smést demokracii a nastolit systém tvrdé ruky.

ANKETA: Co říkají současné politické a vládní krizi čeští byznysmeni

Radim Jančura, majitel Student Agency"Teď se všichni divíme, co to mezi Bémem a Janouškem bylo, ale každý politik a novinář v Praze to dávno věděl. Že dnes Kalousek koulí očima a diví se, je taková forma šaškárny. Příště přijdou odposlechy Martina Romana s lidmi ze Škodovky nebo odposlechy Kalouska na téma kšeftů na obraně a s Kapschem. A budeme se zase divit, kde to žijeme."

Radim Jančura, majitel firem Student Agency a RegioJet

"Opravdové demokracii jsme, stejně jako většina tohoto světa, ještě nedorostli. Prezidentský systém by byl z mého pohledu v současné situaci efektivnější a transparentnější. Samozřejmě by záleželo na osobě prezidenta, já bych si ho nejraději někde půjčil, třeba v Singapuru."

Jiří Šimáně, majitel skupiny Unimex a aerolinek Travel Service

Andrej Babiš

"Nic se dnes vlastně nedramatizuje, je to jen hra psychopata Bárty. Koalice má stále stejný program - prachy a moc. Naše hnutí ANO 2011 už začíná hledat lidi pro parlamentní volby, máme zájem o všechny slušné, co nekradou a chtějí udělat něco pro náš národ."

Andrej Babiš, majitel skupiny Agrofert

Pavel Telička"Čas na změnu nastal. Pokračování stavu a další degradace naší společnosti jsou již neúnosné. Paraziti, vydávající se za lobbisty, dávno tahali nitky v projektech za miliardy a doslova pásli některé politiky. To není lobbing, ale překročení hranice práva a selhávání institucí."

Pavel Telička, společník lobbistické kanceláře BXL

EK40 50 kovar1 jr

"Prokázalo se, že Věci veřejné jsou podvodníci. A to, co jsme viděli a slyšeli mezi Janouškem a Bémem, považuji za hanebné. Já jsem v tom období několikrát s Pavlem Bémem mluvil a myslel jsem si, že takový není. A co s tím vším? Nutno zachovat demokracii, ale ať se stát stará jen o minimum věcí, ostatní ať se zprivatizuje a konkurence si s tím poradí."

Vladimír Kovář, majitel firmy Unicorn

Pavel Kořán je majitelem pražské firmy LaO zabývající se laserovými systémy a optomechanikou."Dříve jsem do politiky nechtěl, ale teď cítím, že je zapotřebí angažovanost. Nečas je slabý a kroužkování při volbách nefunguje - zdiskreditovaná elita nevymře, protože si vychovává své nástupce. Chce to novou politickou stranu, kde by měla fungovat až polovojenská kontrola, kdo tam vstoupí."

Pavel Kořán, majitel firmy LaO

06 janecek karel ctk"Nejlepší cesta, jak z toho marasmu vylézt, by byla ukázka nějaké společenské síly. To znamená demonstrace. Hlavním z požadavků by měla být změna volebního systému, pokud to vláda odmítne, měla by odstoupit."

Karel Janeček, majitel firmy RSJ

Stanislav Bernard"Tato vláda není protikorupční. Dělá zmatené reformy, zvyšují se daně. Tím se jen zpomalí ekonomika a peníze stejně vytečou dírami."

Stanislav Bernard, majitel rodinného pivovaru Bernard

 

Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 12. dubna, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související