Vládní plán splnil hlavní priority ODS v tom, že se nezvyšují firemní daně a nemění se výše výdajových paušálů pro živnostníky. Uvedla po skončení jednání špiček občanských demokratů první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

"Míra daňové zátěže je měřitelná a vyjádřitelná klíčovým parametrem, a to je výše složené daňové kvóty. Tento údaj je poměrně jednoznačný, ta se bude pohybovat s výjimkou pár desetin procenta na stávající výši, to znamená zhruba 34,5 procenta HDP, což je pokles o tři procentní body oproti období, kdy vládla sociální demokracie, čili to snížení v podstatě udržujeme," řekl po jednání novinářům premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Zvýší se daně pro bohaté

Vláda podle očekávání schválila balík úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP. Balík obsahuje také zvýšení daní. ODS se přitom tradičně stavěla proti růstu daní, především pak daní přímých. Od některých senátorů a krajských představitelů ODS v minulých týdnech zaznívalo, že chystané vládní zvyšování daní odmítají, protože jde podle nich proti politice ODS.

Podle vládního plánu od příštího roku vzrostou obě sazby daně z přidané hodnoty o procento na 21 a 15 procent. Daň z příjmu fyzických osob má být od roku 2014 20 procent z hrubé mzdy. Původně schválená byla o procento nižší a měla začít platit od roku 2015. Současná sazba 15 procent ze superhrubé mzdy odpovídá sazbě zhruba 21 procent z hrubé mzdy. Vláda ale v rámci úsporného balíku také zavedla vyšší daň pro lidi s příjmy nad 100 tisíc korun a některé další daňové změny.