Časy, kdy vrcholem společenské angažovanosti českých byznysových boháčů byla záliba v buddhistických naukách, jsou dávno pryč. V posledních měsících dává část miliardářů najevo svoji odpovědnost za celek nebývale silným zájmem o veřejné dění a o českou politiku.

Není divu. Dlouholetý politický marasmus, který koncem března vy­vrcholil odposlechovou aférou Bém–Janoušek, soudní úplatkářskou fraškou Věcí veřejných a postupným samovolným rozkladem reformní vlády Petra Nečase, nutí řadu slušných podnikatelů hlasitě křičet. Opoziční ČSSD totiž naději na změnu neskýtá a hrozí, že pokračující zkorumpovanost státní moci a demoralizace společnosti skončí spontánní vzpourou davů ve stylu Holešovské výzvy. Což by podle byznysmenů mohlo smést demokracii a nastolit systém tvrdé ruky.

Z prostředí byznysu proto už dlouho zaznívají vedle ostré kritiky i různé rady politikům, jakými změnami by šlo upustit páru v českém papiňáku a zachránit tak polistopadovou svobodu. Jenže premiér Nečas, koaliční předáci a ministři evidentně nemají dost síly.

Kellner: Horší než v Rusku

A tak pohár trpělivosti přetéká. Dnes už to není jen miliardář a vládce českého zemědělství Andrej Babiš, který chce – prostřednictvím svého hnutí ANO 2011 – vstoupit do vysoké politiky a dosáhnout její proměny. Známý lovec korupčníků a miliardář Karel Janeček avizuje turné po republice, při němž chce debatovat s občany, a netají se radikálním cílem: chtěl by z politiky vyhnat bezskrupulózní psychopaty a sociopaty, kteří se v ní podle něho přemnožili a kteří ji dnes ovládají. Plánuje, že už na podzim by měly proběhnout výstražné demonstrace nutící vládu ke změně volebního systému.

Týdeník Ekonom - č. 15/2012Protesty byznysmenů ovšem nabírají i podobu jakési podnikatelské neposlušnosti. To je případ třeba ostravské strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group, jejíž šéf Jan Světlík ohlásil, že jeho podnik kvůli zásahům tuzemských politických sporů do byznysu zastavuje veškeré další investice v Česku.

A dokonce už i nejbohatší Čech Petr Kellner v úterním rozhovoru pro MF Dnes prohlásil, že v Česku je dnes horší korupce než v Rusku.


Co říkají současné politické a vládní krizi čeští byznysmeni? Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyjde ve čtvrtek 12. dubna a který přinese mimo jiné i rozhovor s Karlem Janečkem, nebo pod odkazem níže:

banner 2