Vláda ve středu potvrdila úterní dohodu ekonomických ministrů, kteří předložili plán, jak v následujících dvou letech pokračovat v úsporných opatřeních a stabilizaci státního rozpočtu.

Chtějí především zvýšit daně a zpomalit růst důchodů.

Dohoda umožnila překlenout další vládní krizi vyvolanou Věcmi veřejnými, které minulé úterý pohrozily podmíněným odchodem z vlády a vyzvali své ministry k podání demisí.

Koalice se následně utápěla v emotivních výrocích a vzájemném napadání. ODS s TOP 09 poté oznámily, že právě shoda na parametrech budoucích úspor bude jednou z klíčových podmínek při jednání s VV o setrvání v trojkoaliční vládě.


Základní body, na kterých se shodli ekonomičtí ministři


Rozpočet

Ministři se shodli na úsporách, které by měly zajistit klesající deficit státního rozpočtu. Schodek by neměl v letech 2013 a 2014 překročit 3 % českého HDP. V příštím roce by tak měl činit 100 miliard korun a v roce 2014 ještě o 30 miliard méně – tedy 70 miliard. Škrty a vyšší daně by měly státní pokladně přilepšit o zhruba 127 miliard - o 42 miliard příští rok a 2014 dokonce o dvojnásobek.

Zároveň si ministři potvrdili již několikrát avizovaná opatření pro letošní rok. Aby byl zachován rozpočtový schodek ve výši 105 miliard korun, je třeba ušetřit 23,6 miliardy. Podle aktuálních analýz totiž ministr financí Miroslav Kalousek nevybere do státní pokladny tolik peněz, kolik původně vypočítal.


Vyšší zdanění bohatých

Stát chce už od příštího roku zavést progresivní zdanění bohatých. Doplatí na to lidé s příjmem vyšším než je čtyřnásobek průměrné mzdy – tedy ti, kdo měsíčně berou více než 100 tisíc korun. Tito lidé budou muset odvádět tzv. solidární příspěvek, který bude činit 7 % z výdělku přesahujícího 100 tisíc korun. Toto opatření vláda zavádí na tři roky. 

Kolik přinese do rozpočtu: cca 2 mld. Kč


Vyšší daň z příjmu

Do roku 2013 budou fyzické osoby platit jako dosud 15procentní daň ze superhrubé mzdy. Od ledna 2014 nastoupí radikální změna, kdy se přejde zpět na výpočet daně z hrubé mzdy. Sazba daně bude 20 %, přitom ve schváleném zákoně se počítá ještě s 19 procenty .

Kolik přinese do rozpočtu: až 8,7 mld. Kč


Zrušení stropu u zdravotního pojištění

Ministři se shodli i na zrušení stropů pro odvody zdravotního pojištění. Padne tak limit, který dosud platby pojistného od určitého výdělku sjednocuje bez ohledu na to, kolik člověk bere. Nynější maximální roční vyměřovací základ pro výpočet zdravotního pojištění je 1,8 milionu korun, maximální měsíční pojistná záloha činí 20 361 korun. Podle nového nařízení tak lidé budou platit i víc. Stropy pro platby sociálního pojištění zůstaly zachovány.


Vyšší DPH

Namísto jedné společné sazby, která měla podle dřívějších dohod činit od ledna 2013 17,5 %, zní nová dohoda takto: oproti letošku se v příštím roce o jedno procento zvýší obě sazby. Zvýhodněná sazba vyskočí ze současných 14 na 15 % a základní sazba se zvýší ze 20 na 21 %.

Kolik přinese do rozpočtu: 16,3 mld. Kč (v roce 2013)


Daňový paušál pro zaměstnance

Zruší se roční daňový paušál pro zaměstnance ve výši 3 000 Kč. Platit má až od roku 2015.

Původní návrh změny daňové legislativy v souvislosti se zavedením JIM (jednotného inkasního místa) počítal se zrušením daňového zvýhodnění u závodního stravování, přičemž místo něj mělo být zavedeno zaměstnanecké zvýhodnění tzv. „zaměstnanecký paušál“. Schválený text zákona však neruší daňové zvýhodnění závodního stravování a zároveň zavádí zaměstnanecké paušály, což bylo zamýšleno jako náhrada za zrušené zvýhodnění závodního stravování. Došlo tedy k duplicitě.

Kolik přinese do rozpočtu: 8,8 mld. Kč


Pomalejší růst penzí

Ministr financí Miroslav Kalousek sice napřed navrhl na tři roky zmrazit penze, poté ale couvl a důchody se budou dále valorizovat. Od příštího roku by se ale už neměly pravidelně navyšovat rychlostí inflace plus třetina růstu reálné mzdy, ale inflace se bude stejně jako reálné mzdy započítávat jen ze třetiny.

Vláda slibuje, že tento krok zavádí jen na tři roky, tedy do roku 2015.

Kolik přinese do rozpočtu: 9,4 mld. Kč (2013) a 15,4 mld. Kč (2014)

Zároveň by se měly na tři roky zrušit slevy pro pracující důchodce. Stát by tím získal 1,8 mld. Kč 


Slevy pro důchodce

V roce 2008 bylo důchodcům umožněno uplatňovat základní slevu na dani, nyní je navrženo vrátit se ke stavu platnému do roku 2007, tj. že by pracující důchodci neměli nárok na základní slevu na dani. Opatření se bude týkat i osob s plně invalidním důchodem, nikoliv však těch, které pobírají částečný invalidní důchod).

Kolik přinese do rozpočtu: 1,8 mld. Kč

 


 

Osekání výhod OSVČ

Živnostníci sice nepřijdou o výhodné výdajové paušály, jak se původně spekulovalo, od roku 2013 se však omezí využití daňových slev a bonusů. Zůstane daňová sleva na poplatníka a zdravotně postiženého. U paušálů ve výši 30 a 40 procent bude platit, že je nebude moci využít ten, kdo si za rok vydělá více než 2 miliony korun.

Kolik přinese do rozpočtu: 2,3 mld. Kč


Uhlíková daň

Začne platit v roce 2014 a zdraží cenu uhlí až o 20 procent, topných olejů o 15 procent a plynu o 10 procent. Do pokladny může přinést až 1,8 mld Kč.

Kolik přinese do rozpočtu: až 5 mld. Kč


Daň z vína

Vláda navrhuje zavedení sazby daně deset korun z litru vína. Například průměrná cena bílého jakostního vína se tak zvýší o zhruba 16 procent na 76 korun za litr. V současné době platí nulová sazba daně z takzvaného tichého vína, zatímco u šumivého vína činí daň 2340 Kč/hl. Nově má být daň z hektolitru tichého vína 1000 korun.

Kvůli velké administrativní náročnosti by ale měla být osvobozena produkce drobných vinařů, která činí přibližně čtvrtinu celkové produkce.

Kolik přinese do rozpočtu: až 3 mld. Kč


Prodej emisních povolenek v aukcích

Odhady příjmů z prodeje povolenek v aukcích vychází z pracovních podkladů a informací ministerstva životního prostředí. Ministerstvo financí předpokládá, že příjmy z povolenek budou pouze příjmem státního rozpočtu. K tomu je navržena příslušná legislativní úprava v návrhu usnesení vlády

Kolik přinese do rozpočtu: až 2,9 mld. Kč


Zrušení "zelené" nafty

Zemědělcům je v současné době vrácena část spotřební daně z nafty, kterou použili pro zemědělskou výrobu. Navrhuje se zrušení této daňové úlevy s účinností od roku 2013.

Kolik přinese do rozpočtu: 1,6 mld. Kč


Zrušení doplatku na bydlení

Kolik přinese do rozpočtu: 0,8 mld. Kč


Zvýšení daně firmám z daňových rájů

V současné době se na příjmy zahraničních daňových rezidentů uplatňuje srážková daň ve výši 15 procent. S účinností od roku 2013 se navrhuje zvýšit sazbu této daně na úroveň 35 procent.

Kolik přinese do rozpočtu: 0,7 mld. Kč


Tabáková daň

Srovná se zdanění řezaného tabáku se zdaněním cigaret. Zdanění tabáku tak vzroste zhruba o třetinu.

Kolik přinese do rozpočtu: 0,1 mld. Kč


Daň z převodu nemovitostí

Od roku 2013 dojde ke zvýšení daně z převodu nemovitostí o jeden procentní bod (ze tří procent na čtyři procenta).


O čem se bude jednat (do poloviny roku)

daňová amnestie + vyšší zdanění hazardu


Co Kalousek neprosadil?

Porodné - budou je nadále dostávat rodiny s příjmem do 2,4 násobku životního minima za první dítě (loni na něm stát vyplatil 291 milionů - 22 tisícům dětí)

Nižší daně pro malé vinaře (10 kč za litr by přineslo 1,3 miliardy korun celkem). Vláda bude ale nově definovat malé vinaře


Školné

Vláda připustila, že se jí do konce roku 2014 nepodaří prosadit školné v VŠ. Zavede proto tzv. zápisné, a to už od školního roku 2012/2013. Semestr na české vysoké škole by měl stát studenta 3 000 až 3 500 korun. Část z vybraných peněz půjde na stipendia.