Mobilní telefon je pro většinu studentů součástí povinné školní výbavy stejně jako přezůvky nebo učebnice. Podle v březnu zveřejněného průzkumu americké společnosti Pew Research Center ho v USA vlastní 77 procent teenagerů ve věku 12 až 17 let, každý čtvrtý již má smartphone.

V Česku je situace obdobná. "Zhruba třetina prvňáčků nastupuje do první třídy s vlastním mobilním telefonem, nebo ho obdrží během prvního školního roku. Ve 14 letech už mají mobil skoro všichni školáci," popisuje výsledky interního průzkumu z roku 2010 mluvčí mobilního operátora Vodafone Alžběta Houzarová.

V rozšíření mobilních zařízení ale podobnost Česka s USA končí. Průměrný mladý Američan totiž v roce 2011 poslal denně asi 60 textových zpráv, o dva roky dříve to bylo "jen" 50. Nejnáruživějšími pisatelkami jsou dívky nad 15 let schopné denně vyprodukovat i 100 SMS.

Tisícoví rekordmani

Průměrný český teenager podle dat od operátorů posílá denně asi 10 zpráv. "Objem SMS se meziročně snižuje, což souvisí s rozšířením používání sociálních sítí a chatů," doplňuje Martina Kemrová z T-Mobile.

Rekordmankou operátora je prý desetiletá slečna, která měsíčně pošle více než 13 tisíc zpráv. Konkurenční Telefónica se může pochlubit ještě aktivnějším zákazníkem. "Rekord jsme zaznamenali u uživatele s tarifem O2[:kůl:], který odeslal 17 tisíc SMS zpráv," doplnil tiskový mluvčí Hany Farghali.

rekord jsme zaznamenali u uživatele s tarifem O2[:kůl:], který odeslal 17 tis smsek.