Říká se tomu déja vu. Už jednou, v roce 1996, se někdejší finanční dravci z Motoinvestu v podobné pozici ocitli. I tehdy se zdálo, že si Pavel Tykač s Janem Dienstlem proti sobě poštvali většinu trhu i představitele státu. Zatímco před 16 lety šlo o investiční fondy a banky v čele s Agrobankou, kterých se Motoinvest agresivním způsobem zmocnil, teď je předmětem sporu mostecké hnědé uhlí.

Tajemný "démon" českého byznysu Tykač se svým dlouholetým kamarádem Dienstlem, nyní vlastníci skupiny Czech Coal, sedí na hromadě severočeského zlata a v rámci nových smluv jsou ochotni je prodávat pouze za cenu, která představuje zhruba dvojnásobek té současné. Jejich tlaku čelí velmi silní soupeři: trio českých miliardářů spojených v Energetickém a průmyslovém holdingu: Daniel Křetínský, Petr Kellner (PPF) a Patrik Tkáč (J&T). K tomu ještě šéf ČEZ Daniel Beneš. Přitom už Benešův předchůdce Martin Roman celé kauze přikládal mimořádný význam, když loni prohlásil, že Tykač dlouhodobě usiluje o jeho diskreditaci, aby prý odstranil překážku, která mu stojí v cestě za obřími uhelnými zisky.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.