Vládní koalici čeká v nejbližších dnech tuhý boj o to, jak letos v rozpočtu zmrazit 23,6 miliardy korun, aby byl dodržen naplánovaný schodek ve výši 105 miliard.   

Do středy se ale zatím nepodařilo stanovit konkrétní podobu úspor, které jsou potřeba kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky.

Návrhy, které předložil ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, jsou nepřijatelné především pro ministra školství Josefa Dobeše z Věcí veřejných. Ten by měl svázat největší balík peněz - 4,5 miliardy. Dobeš nesouhlasí a tvrdí, že by musel ubrat na platech učitelů. 

Podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase ale ještě není jasno a vláda nyní údajně vede "logickou politickou debatu o vnitřní struktuře tohoto objemu vázaných výdajů".

Nečas přitom ale už minulý týden upozornil, že kdo nebude chtít Kalouskovy požadavky splnit, bude muset vládu opustit.

Celou strukturu úspor chtějí strany a ministři podle Nečase probrat jak z hlediska dopadů na segmenty ekonomiky, tak také s ohledem na programové prohlášení vlády. "Celý návrh bude uzavřen, až bude dohodnuta každá jednotlivá položka," poznamenal Nečas.

Na nutnosti zmrazení výdajů se už dříve shodla porada ekonomických ministrů, obecně s ní souhlasila před týdnem i vláda. Ve středu se však jejím členům nepodařilo uzavřít diskusi o konkrétní podobě úspor.

Šetřit, šetřit, šetřit

Kapitoly státního rozpočtu s výdaji do jedné miliardy korun by měly mít podle návrhu ministerstva financí plošně vázány 1,5 procenta výdajů, ostatní kapitoly rozpočtu pak 3,95 procenta výdajů. Dále by měly být zmrazeny výdaje na dotace na obnovitelné zdroje nebo sníženy platy ve Státním fondu dopravní infrastruktury nebo Státním zemědělském intervenčním fondu.

Vázané výdaje nebudou moci jednotlivá ministerstva a státní organizace využít bez souhlasu vlády. Ke zmražení výdajů přistoupila nynější vláda už v létě 2010. Tehdy měla ministerstva vládou zavázány výdaje za 10,2 miliardy korun, o dalších zhruba 1,8 miliardy Kč zeštíhlila kapitola Státní dluh a Všeobecná pokladní správa.

V roce 2013 bude podle MF kvůli dodržení schválených schodků rozpočtu nutno ušetřit oproti současným návrhům 42,4 miliardy korun a v roce 2014 již 84,4 miliardy korun. Mezi návrhy patří například zvyšování daní, omezení růstu důchodů a rušení některých úřadů. Pro rok 2013 počítá MF se schodkem rozpočtu 100 miliard Kč a v roce 2014 s deficitem 70 miliard Kč.