Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

1640

S nástupem kurfiřta Fridricha Viléma započal rozvoj Braniborska, které se později změnilo v Pruské království. Postupně se stalo ekonomicky a vojensky nejsilnějším státem roztříštěného Německa, v 18. století několikrát porazilo habsburská vojska a proniklo do Porýní.

1806

Napoleon zlikvidoval ze středověku přetrvávající Svatou říši římskou, stále ještě rozdělené Německo se pod dojmem porážky rychle modernizovalo, později se rozvíjely železnice a průmyslová výroba. Ekonomickému růstu napomohl vznik celní unie.

1871

Prusko po vítězství nad Rakouskem a Francií sjednotilo celé Německo. To se do konce století stalo hospodářsky nejsilnější zemí Evropy s průmyslovým jádrem v Porúří. Císařství budovalo silnou armádu, narůstaly rozpory s Francií, Ruskem a Velkou Británií.

1918

Německo utrpělo porážku v 1. světové válce, kterou ve snaze získat převahu v Evropě vyvolalo. Přišlo o deset procent území, ztratilo kolonie, muselo rozpustit armádu a platit reparace. V důsledku hospodářské krize se moci v roce 1933 ujali nacisté v čele s Adolfem Hitlerem.

1945

Světovládné plány nacistů založené na nadvládě árijské rasy, antisemitismu a zotročení Slovanů skončily prohrou ve 2. světové válce. O čtyři roky později vznikla ze západních okupačních pásem Německá spolková republika, která v roce 1957 stála s Francií u zrodu evropské integrace.

1990

Západoněmecký kancléř Helmut Kohl po pádu komunismu sjednotil zemi, zaostávající NDR bez sovětské podpory a pod tlakem nespokojených obyvatel přestala existovat. Německo zůstalo motorem Evropské unie a ekonomicky expandovalo do postkomunistických států.

2012

Německo se v důsledku hospodářské krize postavilo do čela snahy zreformovat Evropskou unii a vrátit její finance i ekonomiku na zdravé základy. Jinak jsou totiž ohroženy peníze, které jeho banky půjčily. Současně ale naznačilo, že jeho ochota k obětem je limitovaná.


Více se o aktuálním postavení Německa v EU dočtete v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 8. března, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související