Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Česká justice překročila Rubikon. Jestliže se letitý spor dvou a snad i více skupin státních zástupců či soudců dal dosud označovat za sofistikovanou studenou válku, pak po noční natáčecí příhodě na pražském Vrchním státním zastupitelství v minulém týdnu věc přerostla v brutální válku horkou.

Dočasný šéf pankráckých žalobců Stanislav Mečl, zamykající dva muže v kanceláři svého náměstka Libora Grygárka, a staronový šéfžalobce - nebo spíše žalobníček - Vlastimil Rampula, promítající ten výjev novinářům: z této žumpy se česká justice jen tak nevyhrabe.

Zvítězí pravda?

Nejhorší, co by se mohlo stát, by byl radikální zásah politiků. Například kdyby premiér Petr Nečas odvolal Jiřího Pospíšila, na jeho místo nainstaloval třeba vicepremiérku Karolínu Peake a následně pak Pospíšila jmenoval dejme tomu ministrem školství. Špatná by byla i "fifty-fifty" varianta, kdy by s Pospíšilem rezignoval třeba Rampula nebo Grygárek a justici by převzala "nová tvář".

Označit Pospíšila či Mečla a Rampulu za "zlobivé kluky", odklidit je a udělat tlustou čáru za krizovým vývojem i za došetřením některých kauz, to by se totiž někomu mohlo setsakra hodit. A proto nechme obě party bojovat a doufejme, že pravda občas zvítězí.

Urputný boj do hrdel

Která skupina je jí blíže, se špatně odhaduje, protože ti, kteří se označují za bílé, mohou být klidně docela černí a naopak. Bude-li se dál nerušeně bojovat, bude to mít i další výhody: oba tábory vystřílejí spoustu uleželé munice a hnoje, takže se možná dovíme ještě leccos zajímavého. A to je vždycky jen dobře.

Jasné je v tuto chvíli jedno: kde dochází k tak urputnému boji až do hrdel a statků, tam musí jít o obrovskou kořist. A právě šetřené privatizace Mostecké uhelné, případ pádu IPB či privatizace plzeňské Škodovky tento potenciál měly.

 

INFOGRAFIKA: Mapa české justice (pro zvětšení klikněte na grafiku)

Mapa české justice