Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Před více než deseti lety začaly jejich fotky a zejména impozantní letecké záběry plnit stránky tiskovin. Aby ne. Vždyť rezidence miliardářů české šedé ekonomiky - Františka Mrázka v Českém Brodě, Tomáše Pitra v Jesenici a Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy se díky svým ohromným rozměrům a důkladnému oplocení staly dominantami okolí a vévodí i satelitním mapám. Trojici okázalých paláců spojoval společný osud i později: zůstaly poloopuštěné, bez svých pánů.

Krejčíř v roce 2005 prchl české policii přes Seychely do Jihoafrické republiky, odkud se zatím nevrátil a asi ani jen tak nevrátí, protože v neděli ho zatkla tamní policie pro podezření z účasti na ozbrojené loupeži v Pretorii. Mrázka roku 2006 zastřelil neznámý vrah a Pitr o rok později utekl do Švýcarska, kde čeká na vydání a na soud.

Neprodejné paláce

Dnes už začíná být jasné, že paláce, které po nich zbyly, na tom budou podobně i do budoucna. Zůstanou nejspíše v rukou či v užívání svých zakladatelských rodin, protože jsou zkrátka neprodejné. Sídla Mrázka a Krejčíře jsou totiž už minimálně dva roky nabízena k prodeji - a bez úspěchu. Pitrův dům sice nikoli, protože v něm žije podnikatelova manželka s dětmi, ale i jeho případný prodej by byl více než komplikovaný. Prodeji Mrázkovy rezidence nepomohlo dokonce ani zveřejnění fotek interiéru na internetových stránkách realitní kanceláře FC Finance-Consult loni na podzim. (Fotogalerie všech tří objektů najdete - ZDE)

Důvodem neúspěchu je podle znalců realitního trhu především nereálná požadovaná cena. Mrázkova rodina si dům cení na 70 až 100 milionů korun, což byla podle odhadu jednoho z někdejších přátel Františka Mrázka zároveň i pořizovací cena. V souvislosti s pořizovací a prodejní cenou Krejčířovy vily se mluví dokonce o 400 milionech. A jen pro doplnění, Pitrův dům měl údajně stát kolem stovky milionů korun.

"Na tyto nemovitosti se kupce už asi nikdy nepodaří nalézt," soudí odborník na prodej luxusních objektů Jiří Dostál, makléř z realitní kanceláře General Reality. "Tržní cenu bych viděl maximálně tak čtvrtinovou oproti pořizovacím částkám. Důležitý je ale i jiný faktor: v dnešní době vidím u nás poptávku jen po neokázalých domech, například po zemědělských statcích s půdou. Nikoli po nesmyslech s bazény či squashovým hřištěm. Éra podnikatelského baroka je pryč. Dnešní superbohatí lidé už nechtějí být vidět," říká Dostál pro týdeník Ekonom.


Příběhy všech tří vila-domů včetně detailního popisu si můžete úřečíst v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 16. února, nebo pod odkazem níže:

banner.jpg

 

FOTOGALERIE: Vila Radovana Krejčíře

FOTOGALERIE: Vila Františka Mrázka

FOTOGALERIE: Vila Františka Mrázka (interiér) - zdroj: Finance-Consult.

FOTOGALERIE: Vila Tomáše Pitra

Foto: Jan Rasch, Olga Šamšová, Profimedia.cz