Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Říká se, že mladí lidé toho o sobě na internetu sdělují až příliš. Kde aktuálně bydlí, jak to u nich doma vypadá, kdy se chystají vydat na dovolenou. Podobně benevolentní jsou často i v oblasti základních bezpečnostních pravidel. Své profily na sociálních sítích nechávají přístupné všem bez rozdílu, přijímají za přátele lidi, které osobně vůbec neznají, anebo zabezpečují své profily hesly, která by rozluštilo i desetileté dítě.

Když jsem se nedávno chystal na vystoupení před studenty nejmenované české univerzity, říkal jsem si, že mezi nimi bude situace určitě jiná. Mladí chytří lidé studující technologický obor přece musejí takové základní bezpečnostní poučky odříkat i po probuzení dělobuchem uprostřed noci.

Kočka Agáta & já

Nicméně jsem si před přednáškou udělal na nejpopulárnější sociální síti jednoduchý test. Neuběhlo ani pár minut a moje představy o zdravém selském rozumu vysokoškolských studentů se u některých jedinců rozplynuly jako pára nad hrncem. To když se přede mnou na obrazovce objevil zcela veřejný profil jedné studentky, který svým obsahem připomínal něco mezi soukromým deníčkem, epizodou ze série červené knihovny a fotoseriálem na téma moji kamarádi, kočka Agáta a já.

Šlo přesně o ten typ profilu, jehož majitelé se nám později shromažďují v poradně projektu Bezpečnýinternet.cz, kde se s námi pokoušejí vyřešit problém ukradené identity. Zastánci filozofie "soukromí je přežitek minulosti" by si měli uvědomit, že zveřejňováním osobních informací na sociálních sítích nevystavují světu jen detaily svého soukromého života, což může být zneužitelné, ale i svoji internetovou identitu.

Sen o nebeské zahradě

Ani pro méně schopného internetového útočníka totiž není příliš složité za pomoci speciálního programu a s využitím zveřejněných informací zjistit možná hesla k profilu. Pak už jen stačí pár minut a brána k internetové identitě uživatele je otevřená. Denně jsou tímto způsobem jen na českém internetu ukradeny desítky identit. A často o tom uživatelé ani nevědí.

Co by na to asi dotyčná řekla, kdyby věděla, co všechno lze díky jejímu veřejnému profilu zjistit? Nedalo mi to a během své přednášky jsem ověřil, zda náhodou není v sále. K její smůle (či štěstí?) byla. Stále ještě nemohu zapomenout na tu tvář plnou studu... Kdyby však všechny obdobné případy končily jen červenými tvářemi, žili bychom v nebeské zahradě.

Roman Cabálek
generální ředitel Microsoft ČR

Související