Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Úspěšní političtí kandidáti se snaží zavést do praxe návrhy, s nimiž kandidovali. Ve Spojených státech měli prezident Barack Obama a demokraté, kteří ovládli Sněmovnu reprezentantů i "obstrukcímvzdorný" Senát, v roce 2009 moc udělat prakticky cokoli, co si přáli - a tak to i udělali.

Obama a jeho spojenci v Kongresu schválili 800miliardový "stimulační" návrh zákona, který byl nabitý programy šitými na míru klíčovým voličským skupinám demokratů, jako jsou ekologové a státní zaměstnanci, přijali rozsáhlou a značně nepopulární reformu zdravotnictví (o jejíž ústavnosti rozhodne letos Nejvyšší soud), prosadili obrovské nové regulace v širokých sektorech ekonomiky, zavedli průmyslovou politiku, která zajišťuje některým firmám selektivní zvláštní zacházení, začali si půjčovat a utrácet v míře, jež byla vyšší pouze za druhé světové války, a centralizovali moc do Washingtonu.

Jedna polovina jedné třetiny

Poslední volby, po nichž následovala tak prudká změna politického směřování, se odehrály v roce 1980, kdy prezident Ronald Reagan přebudoval daně, výdaje i regulace a podpořil kurz Federálního rezervního systému zaměřený na snižování inflace. Volby v letech 1988, 1992 a 2000 byly sice také docela významné, avšak z nich vyplývající politické posuny nebyly ani zdaleka tak velké jako v letech 1980 a 2008.

V roce 2010 se země proti tomuto úprku Obamy a demokratů doleva vzbouřila formou historických vítězství republikánů v kongresových volbách. Od té doby cítí mnoho republikánů hluboké zklamání, že Sněmovna reprezentantů nedokázala zvrátit velkou část Obamovy agendy. Americký politický systém je však nastavený tak, že je mnohem těžší něčeho dosáhnout než něco blokovat. Není snadné vykonat spoustu práce, když ovládáte jen jednu polovinu jedné třetiny federální vlády.

Kurz anti-Obama

Z voleb v roce 2012 se postupně stává referendum o Obamově politice a výkonu. Ekonomika se pomalu zlepšuje, ale zůstává ve špatném stavu - v zemi je vysoká nezaměstnanost a z trhu práce zmizely miliony lidí. Očekává se, že si republikáni udrží kontrolu ve Sněmovně reprezentantůa opět získají většinu v Senátu.

Bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney, který je zatím v čele potenciálních republikánských kandidátů pro listopadové prezidentské volby, a také další kandidáti této strany včetně bývalého předsedy Sněmovny reprezentantů Newta Gingriche si přejí méně utrácení, významné reformy vládních programů, nižší daně, rozšíření obchodu a menší a cílenější regulace, než jaké prosazuje Obama.

Volební vítězství republikána v prezidentských volbách by v kombinaci s republikánskou kontrolou Sněmovny reprezentantů a Senátu pravděpodobně vedlo ke značnému omezování, rušení a nahrazování mnoha Obamových iniciativ, ke snaze o reformu daní a nárokových dávek a k opatřením s cílem zavést větší fiskální disciplínu. Bude-li Obama opětovně zvolen a republikáni ovládnou sněmovnu i Senát, stane se prezidentova legislativní agenda v podstatě nedoručitelným dopisem a Obama stráví přinejmenším následující dva roky vyjednáváním o její reformě a ústupcích. Při tomto scénáři by se politické těžiště uvnitř Republikánské strany přesunulo k předsedovi sněmovny Johnu Boehnerovi, předsedovi sněmovního rozpočtového výboru Paulu Ryanovi, dalším klíčovým poslancům a několika senátorům.

Jak moc je Obama vlevo?

V takovém případě by se Obama zachoval chytře, kdyby se přesunul do středu (jak to učinil Bill Clinton, když demokraté v roce 1994 ztratili kontrolu nad Kongresem) a spolupracoval s republikány v Kongresu na koncepci rozumných reforem daní a dávek. To se však zdá nepravděpodobné: po mohutné porážce demokratů v roce 2010 se Obama vychýlil ještě více nalevo a začal prosazovat populističtější agendu.

Rozpolcená vláda a svárlivá předvolební kampaň budou pravděpodobně až do listopadu bránit jakýmkoli zásadním politickým krokům. Po volbách se však daně, výdaje, obchodní politika, federalismus, regulace i obrana vydají odlišným směrem (nakolik odlišným, to závisí na tom, kdo vyhraje), což bude mít významné důsledky pro fiskální pozici USA, vnější rovnováhu a mnoho dalších věcí včetně vztahů země se zbytkem světa.

© Project Syndicate 2012
www.project-syndicate.org

Michael Boskin
profesor ekonomie na Stanfordově univerzitě


Americký politický systém je nastavený tak, že je mnohem těžší něčeho dosáhnout než něco blokovat.

Až do voleb nedojde v USA k žádným zásadním politickým krokům. Americký politický systém je nastavený tak, že je mnohem těžší něčeho dosáhnout než něco blokovat.

 

Související