Reputace české vědy opět posílila. Americké námořnictvo si vybralo skupinku zdejších fyziků, aby mu pomohli zdokonalit jaderné reaktory. Výsledky českého bádání mohou posléze zužitkovat jak v civilních jaderných elektrárnách, tak v ponorkách a letadlových lodích na jaderný pohon.

"Pracujeme na rovnicích, pomocí kterých bude možné lépe počítat pohyb neutronů v jaderném reaktoru. Naším cílem je, aby výpočty, které nyní trvají týdny, se daly uskutečnit během pár minut," přibližuje fyzik Radek Škoda, jenž projekt s americkou stranou dojednával. Rovnice, na kterých Češi pracují, mají pro pohon reaktorů značný význam - mohou jim umožnit, aby se staly výkonnějšími, méně náročnými na palivo a aby produkovaly i méně škodlivé radiace.

Výzkum má probíhat na plzeňské Západočeské univerzitě a spolupracovat na něm bude i pražské ČVUT. Američané si ho sami zaplatí - vědci od nich dostali grant devět milionů korun.

Lobbing skrze výzkum

Pro českou jadernou fyziku je to ze strany americké vlády první takovýto kontrakt. Není přitom náhoda, že přichází právě v době běžícího tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, jehož se účastní i americká společnost Westinghouse. "Je logické, že zrovna v době tendru na Temelín se Američané snaží prohlubovat spolupráci právě na poli jaderné fyziky a nikoli třeba při výzkumu leteckých motorů," říká Škoda.

Jiní vědci rovnou přiznávají, že rozšiřování vědecké spolupráce je pro Američany druh lobbingu. Stejně tak ale prý lobbují i Francouzi, jejichž společnost Areva je dalším účastníkem tendru. "Jak Francouzi, tak Američané s námi začali aktivně vyjednávat. Přímo s Arevou máme nyní podepsanou dohodu o vědecké spolupráci. Podobné partnerství se rozbíhá také s Američany, i když na jejich straně Westinghouse nikde oficiálně nefiguruje," říká Václav Dostál, odborník na jaderná zařízení z ČVUT.

Cenné zkušenosti

Ostatně i samotní Američané spojitost nového grantu s tendrem na Temelín odmítají. "Při tom projektu je pro nás hlavní práce, kterou čeští vědci odvádějí," říká Paul Losiewicz z agentury Office of Naval Research, který má za americké námořnictvo projekt na starost.

Ať je to jakkoli, čeští jaderní fyzici si novou spolupráci pochvalují. "I když grant za devět milionů není v českých podmínkách úplně převratný, pro nás jde o velice zajímavou zkušenost, která nám může otevřít dveře k dalším podobným projektům," říká Radek Škoda.

Fyzikům se tak nyní může dostat podobného uznání, jakého už dosáhli kybernetici z ČVUT. Ti pro americké námořnictvo počítají optimální trasy pro pohyb lodí poblíž nebezpečných somálských vod.

Vladimír Šnídl


9 mil. Kč
Tolik Američané platí fyzikům za vylepšení jejich reaktorů.

Američané i Francouzi lobbují za Temelín i na akademické půdě.

US Navy si platí české vědce, aby mu pomohli zdokonalit jaderné reaktory. Jejich bádání mohou využít například při stavbě nových ponorek. Foto: Wikipedia

Související