Dělil československou korunu. Pomáhal zavádět nové měny v Gruzii a Iráku. Nedávno se po něm ptali z MMF, pro případ, že by bylo třeba dělit eurozónu. Pavel Kysilka více než rok vede banku s největším počtem klientů v tuzemsku, Českou spořitelnu. Předtím velel i České národní bance.

Díky těmto zkušenostem má značně odlišný pohled na finanční sektor než špičky Evropské unie, které ho jako údajného hlavního viníka minulé i současné krize chtějí svázat dalšími regulacemi. Problémy jsou podle něho mnohem hlubší – týkají se směřování celé ekonomiky.

„Dospěli jsme do situace, kdy je všem jasné, že takhle se nedá dál pokračovat. Jen nikdo nemá odvahu říci to nahlas. Jsme v situaci, kdy se automobil řítí proti stěně, a obávám se, že ho politici nechají do té stěny narazit. Teprve pak totiž budou voliči ochotni utáhnout si opasky,“ říká Kysilka otevřeně.

Zároveň míří i do vlastních řad, když politikům radí, že špatně hospodařící banky zkrátka musejí nechat padnout. „A když už budou banky tak velké, že státu nezbude, než jim pomoci, nikdy nesmějí přežít se stávajícím managementem a majiteli,“ dodává Kysilka.

Týdeník Ekonom - č. 05/2012Rozděloval jste českou a slovenskou korunu, pomáhal jste zavádět novou měnu v Gruzii nebo Iráku. Nevolali vám z Frankfurtu nebo z Atén, že by i oni potřebovali vaši pomoc?
Z Atén ani Frankfurtu ne, ale dostal jsem vzkaz z Washingtonu, z Mezinárodního měnového fondu, že se tam o mně mluvilo. Ptali se, kde teď působím a jestli bych byl případně dostupný, kdyby to bylo v Evropě zapotřebí.

Nakolik je reálná situace, že své zkušenosti s měnovou odlukou uplatníte?
Kdybyste mě donutili vsadit si, tak bych dnes sázel na to, že v případě Řecka letos k něčemu takovému může dojít.

Mluvíte o zavádění nové drachmy, tedy zrušení eura v Řecku?
Ano, skutečně o vystoupení Řecka z eurozóny. 


Pokračování rozhovoru si můžete přečíst v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 2. února.

 

banner 2

Související