Ekonom v iPadu

Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Jablonecká společnost Preciosa Lustry otevřela novou pobočku v americkém Yonkers, která se bude specializovat na prodej lustrů pro byty. Dosud na trh v USA exportovala firma hlavně osvětlení pro velké projekty v hotelech, restauracích či kulturních střediscích, nyní chce oslovit s bytovým osvětlením spotřebitele z vyšší střední třídy.

Jak píše týdeník Ekonom v nejnovějším vydání společnost Preciosa Lustry se rozhodla využít mezery na trhu, která vznikla poté, co v roce 2007 koupila firma Swarovski tradičního amerického výrobce svítidel Schonbek a postupně zpřetrhala vazby na distributory.

Do Ameriky s novou kolekcí

Za obchod a marketing nově vzniklé společnosti Preciosa USA bude odpovědný Michael Beer, který zná know-how trhu. Jde o odborníka s bohatými zkušenostmi z dlouholetého členství ve vedení společnosti Schonbek Worldwide Lighting a člena rodiny Schonbeků.

„Cítíme příležitost atakovat trh, proto jsme pro USA vyvzorovali speciální kolekci, kterou představíme na výstavě Dallas International Lighting Market,“ uvedla Ekonomu Petra Macháčková, obchodní ředitelka bytových svítidel Preciosa Lustry před odletem do USA. Na veletrhu, který začne ve čtvrtek 19. ledna, si Preciosa poprvé pronajala 200 metrů čtverečních a bude je využívat celoročně jako show room pro zákazníky.

„Nabízíme jiné lustry, protože v USA mají vyšší stropy, ale hlavně se učíme prezentovat i jinak značku. Zdůrazňujeme velký podíl ruční práce. Bez story totiž nic na americkém trhu neprodáte,“ míní Macháčková. Ekonomu přiznala, že atak amerických zákazníků je pro Preciosu velká škola, v níž se učí respektovat zvláštnosti trhu.

Preciosa Lustry exportuje 90 procent své produkce, z toho zakázky pro velké projekty míří především na Střední a Dálný Východ, bytová svítidla zase naopak do zemí bývalého Sovětského svazu. Spojené státy americké v obou segmentech tvořily dosud jen minoritní část. „Amerika by se v budoucnu měla přiblížit SNS, kam dodáváme 70 procent lustrů pro byty,“ uvedla obchodní ředitelka bytových svítidel Preciosa Lustry.

Firma, jejíž loňský obrat se přiblížil jedné miliardě korun, patří do velké skupiny Preciosa vyrábějící kromě svítidel z broušeného křišťálu luxusní bižuterii, figurky, dekorativní sklo a nově i skleněné vinné zátky.

banner 2
Související