Výkonná rady Věcí veřejných se sešla v úterý večer na pětihodinovém jednání. Nevyjasnil se zde ale její postoj k církevním restitucím. Zástupci vedení VV dnes navštívili pražského arcibiskupa Dominika Duku, k ničemu prý ale nedospěli. Ve středu ráno se sejdou s poslanci nejmenší strany, které chtějí o dosavadních jednáních informovat.

"Dlouho jsem probírali, jestli restituce jsou tím tématem, kterým máme ohrozit vládu, nebo nemáme ohrozit vládu, a to co chceme, nebo nechceme. Popravdě, ještě jsme nedospěli ke konečnému závěru," řekl novinářům místopředseda strany Tomáš Jarolím.

Vedení VV podle něj ještě hledá zdroje, jak přinést finanční prostředky do rozpočtu. S podporou dohodnutého majetkového vyrovnání státu s církvemi VV váhají kvůli tomu, že prý nedostali od ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) uspokojivou odpověď, kde stát v době krize a šetření najde potřebných 59 miliard korun.

"Předpokládám, že konečné hlasování ponecháme na ranní grémium a poslanecký klub," řekla místopředsedkyně strany Dagmar Navrátilová.

Věci veřejné jsou rozpolceny kvůli církevním restitucím. Svým koaličním partnerům z ODS a TOP 09 sice už na podzim podepsaly rámec dohody státu a církví o majetkovém vyrovnání, jenže nakladly si nové požadavky a teď samy nevědí, jak s nimi naložit.

Rozklíčování nepřineslo ani dřívější úterní tajné hlasování výkonné rady strany. Ta měla rozhodnout, zda ve středu ve vládě vyrovnání s církvemi podpořit, nebo nikoli. Hlasování skončilo podle předsedy strany Radka Johna patem - 5:5.

ODS a TOP 09 žádají VV, aby ve středu bez podmínek ve vládě podpořily zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Na něm se všechny koaliční strany už před několika měsíci dohodly se 17 českými církvemi.

Pokud pro zákon ministři za VV ve středu ruku nezvednou, pohrozil v pondělí premiér Petr Nečas (ODS) jejich odvoláním z vlády, tedy faktickým koncem nynější třístranné koalice.

Věci veřejné to označují za ultimátum a v úterý dopoledne podle vyjádření lídrů strany jednaly především o tom, zda takovému nátlaku ustoupit.

Nejmenší vládní strana svůj souhlas s církevními restitucemi podmiňuje požadavkem, aby ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) jasně vysvětlil, z čeho bude stát v příštích 30 letech financovat peněžní část vyrovnání.

Stát, který také vrátí 56 procent původně církevního majetku, postupně církvím vyplatí 59 miliard korun. Vysvětlení, které Kalousek VV nabídl na pondělním jednání koaličních špiček, ale straně nestačilo.

"Zásadní je Nečasovo ultimátum. Jak jsem říkal před časem, s Nečasem ani Kalouskem bych si ke stolu nesedl. Nejsou pro mne seriózní. Prosazuji odejít z vlády, pokud nám tím někdo vyhrožuje," sdělil po jednání Výkonné rady ČTK jeden z jejích členů.

Dobeš ve "vnitřním dilematu"

Ministr školství Josef Dobeš, který schůzku opustil těsně před koncem kvůli pracovním povinnostem, novinářům při odchodu řekl, že je ve "velkém vnitřním dilematu" a neví, zda ve středu ve vládě církevní restituce podpoří. Schůzka byla podle něj velmi napjatá.

Věci veřejné přišly o víkendu s vlastním návrhem, jak peníze potřebné na majetkové vyrovnání s církvemi získat, chtějí diskusi o slučování ministerstev a úřadů.

Koaliční partneři ale v pondělí odmítli otázku dodržení smlouvy s církvemi spojovat s jakýmikoliv dalšími požadavky. Nenaplnění dohody o vyrovnání státu s církvemi by podle vedení ODS ohrozilo důvěryhodnost vlády. Nejsilnější vládní strana by se na takovém chování odmítla podílet, uvedlo její grémium v dnešním usnesení.