Suverénně nejfotografovanějšími postavami jsou politici, což se na jednu stranu dost těžko chápe, ale na stranu druhou je to pro účely experimentu ideální, protože v obecném povědomí je politika profesí, ve které se člověk časem nutně vymáchá tak, že se mu to musí vepsat neblahým způsobem do tváře. Nebo nemusí?

Vybrali jsme šest českých vrcholných politiků, zachycených fotografy HN. Jejich fotografie od sebe dělí přibližně deset let. P.S:. Kdyby to někomu připadalo jako plagiát, připomínám moudro Divadla sklep: Plagiátor není ten, kdo je druhý, ale ten, kdo je horší.

 

Václav Klaus

FOTO: HN - I. HOŠKOVÁ, R.VOLFÍK

První snímek je z 22. 8. 2001, kdy byl právě šedesátiletý Václav Klaus, za opoziční smlouvy s Milošem Zemanem, předsedou Poslanecké sněmovny. Na druhém otevírá 1. 6. 2011 prezident Klaus Zlatou uličku.


 

Petr Nečas

FOTO: HN - IRENA HOŠKOVÁ, LUKÁŠ BÍBA

Nadějný sedmatřicetiletý poslanec ODS Petr Nečas na stranickém fóru v listopadu 2001. Vedle zkušený předseda a premiér Petr Nečas po schůzce s NERVem v červenci minulého roku.

 

Bohuslav Sobotka

FOTO: HN - I. GOLDBACH, L. BÍBA

Červenec 2002, Bohuslav Sobotka se v 31 letech stává ministrem financí Špidlovy vlády. Vedle v srpnu 2011, předseda ČSSD Sobotka přemýšlí, co by odpověděl na dotaz, jestli Nečasova vláda nedělá aspoň něco dobře.

 

Miroslav Kalousek

FOTO: HN - IRENA HOŠKOVÁ, JIŘÍ KOŤÁTKO

Miroslav Kalousek nejprve jako jedenačtyřicetiletý poslanec KDU-ČSL v listopadu 2001 a poté jako místopředseda TOP 09 bez měsíce o deset let později.

 

Jiří Paroubek

FOTO: HN - J. SCHEJBAL

Náměstek pražského primátora za ČSSD Jiří Paroubek (tehdy 51) pózuje v červenci 2003 pro časopis Moderní obec. Vedle expremiér a expředseda ČSSD a čerstvý předseda Národních socialistů-LEV 21 Jiří Paroubek v říjnu 2011.

 

Alexandr Vondra

FOTO: HN - JAN ŠILPOCH, JAN SCHEJBAL

Červen 2003 - dvaačtyřicetiletý bývalý velvyslanec v USA Alexandr Vondra jako externista The German Marshall Fund. Prosinec 2011 - ministr obrany České republiky Alexandr Vondra.

 

- Vyznávat teorii, že člověk má něco vepsáno do tváře, je ošidné. Když to udělá vědec nebo soudce, nazveme ho eugenikem nebo rovnou nebezpečným fašounem. Když to udělá básník nebo romanopisec, navrhneme ho na Nobelovku (Salman Rushdie) nebo alespoň na státní cenu Klementa Gottwalda (S. K. Neumann).

Otcem teorie, že z tváře lze usuzovat na lidské sklony, je italský kriminolog Cesare Lombroso. Ten na sklonku 19. století proměřil 25 tisíc odsouzených zločinců a došel k závěru, že se u nich vyskytují určité tělesné anomálie. Nakonec se přišlo na to, že je vedle a že člověk s nízkým čelem a mohutnou bradou sice může být zločinec, ale statisticky právě tak dobře třeba - politik. V lidovém podání ale jeho pozitivistická kriminalistika žije dodnes - v úsloví "zločinec od pohledu".

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se