Tuzemský letecký průmysl je těsně před podpisem jednoho z největších kontraktů za poslední roky, a to v podobě výroby zcela nového typu letadla.

Za projektem stojí konsorcium českých, čínských a amerických firem, řekl dnes na konferenci Hospodářské komory ČR o zaměstnanosti generální ředitel státní agentury CzechInvest Miroslav Křížek.

Čína má podle něj zájem až o 1000 nových letadel, která se mají v Česku vyrábět.

"Půjde o výrobu zcela nového stroje, který ještě nikde na světě nelétá," řekl šéf CzechInvestu. Velkou část kapitálu pro novou výrobu poskytne čínská strana, dodal Křížek.

Informace k typu letadla ani k firmám, které jeho výrobu plánují, ale zatím ředitel CzechInvestu neuvedl. Další podobnosti podle něj firmy a agentura zveřejní při podpisu kontraktu, který se má uskutečnit v lednu.

"Aero Vodochody se tohoto projektu neúčastní," řekla specialistka vnějších vztahů firmy Tereza Kryšpínová. Vyjádření dalšího výrobce letecké techniky Aicraft Industries ČTK zjišťuje.

České letecké podniky už mají se spoluprací na programech zahraničních firem zkušenosti. Například Aero Vodochody spolupracuje s brazilskou firmou Embraer, která je třetím největším výrobcem letadel na světě, na vývoji a výrobě nového vojenského transportního víceúčelového letounu KC-390.

Společnost Letov letecká výroba zajišťuje výrobu dveří a mechanismů například pro dopravní letadla Airbus A320 a A380.

CzechInvest se nedávno stal mimořádným členem Svazu českého leteckého průmyslu. Obě organizace chtějí mimo jiné společnými silami podpořit výrobní kapacity tuzemského leteckého průmyslu.