Armádní letecké opravny LOM Praha chtějí „dobýt Ameriku“. Vedení podniku se plánuje přihlásit do tendru Pentagonu na servis dopravních vrtulníků ruské výroby MI-17, které si americká armáda před časem pořídila. „Mělo by jít až o šedesát vrtulníků,“ řekl v rozhovoru pro týdeník Ekonom ředitel LOMu Jindřich Ploch. Za poslední roky by šlo o první případ, kdy by se česká firma hlásila do takhle významného tendru americké armády.

Ve hře jsou značné peníze – generální opravy jen jednoho vrtulníku obvykle vycházejí na minimálně 50 miliónů korun. Necelá polovina ovšem jde na nákup náhradních dílů od ruských výrobců.

Kdy by mělo k vypsání tendru dojít zatím není jasné, Američané ho již několikrát odložili. Pentagon v rámci něj bude hledat podniky, které by se postaraly o všechny vrtulníky od jiných než amerických výrobců. LOM by mohl mít slušnou šanci získat kontrakt na opravu vrtulníků z Ruska a to díky mezivládnímu dokumentu, který se podepíše během návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Praze. Ten umožní opravnám hlásit se do zahraničních tendrů na servis a modernizaci ruských helikoptér a zároveň jim zajistí i exkluzivní přístup k oficiálním dodavatelům náhradních dílů.

Tajný domácí spojenec

Amerického tendru se LOM neplánuje účastnit sám, ale ve spojení s některou ze skupiny velkých amerických zbrojovek, mezi které patří třeba Lockheed Martin, General Dynamics, BAE Systems, či Northrop Grumman. O koho konkrétně půjde, zatím vedení opraven prozradit nechce. „Do tendru bychom se teoreticky mohli hlásit i sami za sebe, jsme však realisté,“ říká ředitel Ploch. Výhodnější je prý spojení s americkými zbrojovkami, protože ty pro Pentagon představují záruku, že zakázka se bude plnit podle jeho představ.

Kromě americké zakázky má LOM nyní rozehrány i obdobné tendry v Indii a v akviziční agentuře Severoatlantické aliance NAMSA.


Více se o situaci ve společnosti LOM a obecně česko-ruských obchodních vztazích dočtete v novém vydání týdeníku Ekonomu, který vyšel ve čtvrtek 8. prosince.banner 2

Související