Šarvátky kosovských Srbů s vojáky KFOR a blokády v severním Kosovu údajně ukazují, že Srbsko není připraveno získat kandidátský status na členství v Evropské unii, uvedla podle agentury Reuters německá kancléřka Angela Merkelová. Právě o srbské kandidatuře chtějí příští týden na summitu rozhodnout unijní lídři.

"Cesta Srbska do EU může vést jen přes normalizaci vztahů s Kosovem," řekla Merkelová ve Spolkovém sněmu. "Lituji, že Srbsko se prozatím těmito očekáváními dostatečně neřídí, proto také nemůže být řeč o tom, že existují předpoklady pro udělení statusu kandidáta."

V pondělí utrpělo při střetech s kosovskými Srby v severním Kosovu zranění 30 vojáků KFOR z Německa a Rakouska. Situace v oblasti je již několik měsíců napjatá. Kosovští Srbové v rámci odporu proti nezávislosti této nejmladší evropské země vystavěli u hranic se Srbskem řadu barikád, které i přes ultimáta KFOR odmítají odstranit.

Merkelová v této souvislosti rovněž prohlásila, že je nepřijatelné, aby Srbsko k této napjaté atmosféře přispívalo.

Obdobné prohlášení jako kancléřka učinil ve středu německý ministr obrany Thomas de Maiziere. Podle něj se šance, že Srbsko získá kandidátský status, den ze dne snižuje. Dodal, že je přesvědčen o "velkém vlivu" Bělehradu na srbské obyvatelstvo na severu Kosova. Tento vliv by Srbsko mělo tvrději uplatňovat, aby prosadilo mírové řešení problému.

Z Bělehradu se podle Reuters po projevu Merkelové ozývá zklamání, vláda však chce i nadále usilovat o členství v unii. "Je to velmi vážný vzkaz. My to musíme prostudovat a připravit se na budoucí kroky," prohlásil nejmenovaný vládní představitel.

Západní diplomaté již v minulosti zmiňovali, že nepokoje v Kosovu mohou stát Srbsko kandidátský status. Zda Brusel nakonec kandidátství Bělehradu přiřkne, je tedy nejasné. V říjnu ale Evropská komise doporučila, aby to unie učinila.