Byznys s armádními přebytky dosáhl v posledních letech nebývalých rozměrů. Česko podobně jako okolní země začalo ve velkém prodávat svoji nepotřebnou výzbroj - nejdříve v souvislosti se snižováním počtu vojáků, dnes spíše kvůli vykrytí schodků v armádním rozpočtu.

Na trhu se tak díky tomu objevilo tolik zboží, že by jím šlo vyzbrojit hned několik menších armád. Jen od roku 2007 se české ministerstvo obrany "zbavilo" více než čtyř stovek tanků a obrněných vozidel, což výzbroj zdejší armády smrsklo téměř na polovinu.

Armádní sklady otevřeny

Výprodeje přitom ještě nekončí. "Ve skladech je stále velké množství nepotřebného materiálu z dob mnohem početnější armády," tvrdí mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Své vojenské sklady navíc v poslední době otevřely také další státy, ať už jde například o Slovensko či Maďarsko. Obrovské výprodeje se nyní dají čekat také v Polsku nebo na Ukrajině.

Velké počty kusů techniky bývalých států Varšavské smlouvy lze však sehnat i v zemích, ve kterých by ji čekal málokdo. "Například více než tři stovky takzvaných Bojových vozidel pěchoty jsme si přivezli ze Švédska. Ačkoli se o tom moc neví, švédská armáda měla naše BVPéčka zavedena jako součást výzbroje pro místní domobranu," říká Jaroslav Strnad, majitel firmy Excalibur Army, která s vyřazenou vojenskou technikou úspěšně obchoduje.

Armádní výprodeje zpravidla probíhají jednoduchým způsobem - přihlásit se může firma, která drží zbrojní licence a povolení na obchod s vojenským materiálem. Pak už rozhoduje nejvyšší nabídka. "Obvykle se odprodá všechen nabízený movitý majetek. Výjimku tvoří jen položky, jako jsou ochranné masky, oleje a mazací tuky, ionizující materiál," říká mluvčí ministerstva obrany Pejšek.

V České republice podle odhadů Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu obchoduje s těmito přebytky necelých dvacet firem. Těch větších, jejichž roční obrat se počítá ve stovkách milionů korun, je jen pár. Kromě zmiňované společnosti Excalibur jde ještě třeba o firmu STV Group, která například před třemi lety koupila jeden z vyřazených vládních letounů TU-154.


INFOGRAFIKA: Čeho se zbavila česká armáda

(pro zvětšení klikněte na grafiku)


Reportáž z areálu firmy Excalibur Army si můžete přečíst pod následujícím odkazem:

Související