Americká makléřská firma MF Global požádala o ochranu před věřiteli. Její šéf Jon Corzine, považovaný za bankéřskou superhvězdu, se sice zoufale snažil na poslední chvíli část, nebo celý podnik prodat, a tím ho zachránit, ale jediný zájemce nakonec couvl. Vyčerpaný a frustrovaný předseda správní rady a generální ředitel MF Global to nakonec vzdal a odstoupil.

"Na pitvu MF Global je ještě brzy, ale je jasné, že příčinou krachu byly nadměrné sázky na evropské dluhopisy," napsal týdeník Economist. Ještě letos v květnu přitom Corzine prohlašoval, že státní dluhopisy Itálie, Španělska, Irska a Portugalska slibují obrovské zisky při malém riziku. Jak tvrdil, sázky na tyto cenné papíry jsou naprosto spolehlivé, protože vlády se budou snažit za každou cenu zabránit tomu, aby ztratily na hodnotě.

Jenže Jon Corzine, do roku 1999 úspěšný šéf ústavu Goldman Sachs, svým autoritativním rozhodnutím vsadil místo zisku na ztrátu. Podcenil totiž rychlý vývoj dluhové krize eurozóny. "Byl to první americký skalp této krize," poznamenal týdeník The Economist.

Prudký pád

Corzine po své rezignaci velkoryse ponechal MF Global své odstupné ve výši 12,1 milionu dolarů. Je to ale směšný pakatel vzhledem k tomu, že bankrot firmy je podle agentury AP osmý největší v dějinách Spojených států. Podle regulačních úřadů chybí více než 600 milionů dolarů.

Na veleriskantní termínované operace v Evropě věnoval Corzine 6,3 miliardy dolarů, včetně peněz klientů MF Global. Už v srpnu mu americký regulátor finančních trhů znepokojený varovnými signály z eurozóny nařídil, aby navýšil kapitálový polštář ke krytí možných ztrát. Makléřská firma MF Global tak okamžitě učinila. Ale zřejmě to nestačilo, a navíc už bylo příliš pozdě. Koncem října jí agentura Moody's citelně snížila úvěrový rating. Zároveň makléřská firma vykázala za poslední čtvrtletí ztrátu 186 milionů dolarů. Věci nabraly prudký spád. Ostřílený bankéř Corzine se okamžitě pokusil o prodej své firmy. Avšak rozšířily se pověsti, že MF Global má manko ve výši 633 milionů dolarů. A navíc se objevilo obvinění, že se management údajně pokusil o transfer peněz svých klientů, a to "způsobem, který mohl být zvolen tak, aby vyloučil vypátrání jejich pohybu", napsal list New York Times.

Sen Jona Corzineho se naráz zhroutil. Chtěl MF Global cílevědomě transformovat "z nudného institucionálního makléřství na ambiciózní investiční banku", připomenul týdeník The Economist. Jakmile se ovšem firma Interactive Brokers, která chtěla koupit alespoň část MF Global, dozvěděla, že se ztratilo 633 milionů dolarů, okamžitě prchla od jednacího stolu.

"Nezbývá nám nic jiného, než vyhlásit bankrot," prohlásil následně sklíčený Jon Corzine. Ještě v nočních hodinách na 31. října svolal správní radu, která mu žádost o ochranu před věřiteli schválila.Bankrotový soud v New Yorku jmenoval konkurzním správcem Jamese Giddense. Protože už klienti MF Global začali rušit své účty, okamžitě rozhodl, že budou prozatím zmrazeny. Ale bylo už nad slunce jasné, že tuto firmu s více než 3000 zaměstnanci fungující i v řadě zemí mimo Spojené státy už nezachrání ani svěcená voda.

Corzine "chtěl vytvořit mini-Goldman Sachs, ale podařilo se mu založit jen mini-Lehman Brothers," tedy banku, která v září 2008 zbankrotovala a odstartovala vleklou krizi finančních trhů, konstatovala agentura AP.

"Disidentský bankéř"

Někdy se zdá, že Corzine má dvě tváře, poznamenala agentura Reuters. Jedna je státnická - bývalého senátora a guvernéra státu New Jersey, který se stavěl za přísnější regulaci finančních institucí na Wall Street. A ta druhá patří obchodníkovi, který miluje riziko a dychtí po velkých ziscích. Proto porušuje pravidla podnikání na finančních trzích. Sám Corzine se přitom označoval za "disidentského bankéře". Když v roce 2010 nebyl podruhé zvolen guvernérem New Jersey, rozhodl se vrátit do bankovního světa, který opustil v roce 1999. Tehdy v čele v ústavu Goldman Sachs prohrál v mocenském zápase s Henrym Paulsonem, budoucím americkým ministrem financí, a odešel. Na odměnách i odstupném si vydělal 400 milionů dolarů.

Následně se Corzine, stoupenec demokratické strany, rozhodl dát na politiku. Na svoji senátorskou předvolební kampaň vydal z vlastní kapsy 62 milionů dolarů a byla to dobrá investice. Stal se členem horní komory Kongresu. Podílel se pak například na formulaci Sarbanesova-Oxleyho zákona, který zpřísnil regulaci amerických podniků. Podle analytiků se v Senátu profiloval jako levicový liberál.

V roce 2005 pak úspěšně kandidoval na místo guvernéra státu New Jersey. Voličům kupodivu nevadilo, že měl tento otec tří dětí bulvárem vláčenou milostnou aféru, která vedla k rozvodu jeho manželství. Objevoval se totiž na veřejnosti se svojí milenkou, místní funkcionářkou demokratické strany, sličnou Carlou Katzovou. Nakonec se rozešli a Corzineho to stálo nejen manželství, ale milence musel po dohodě vyplatit "odstupné" šest milionů dolarů. Ještě jako guvernérovi mu nejvyšší soud státu New Jersey nařídil, aby zveřejnil e-maily s Katzovou, což byla pastva pro bulvár. Podruhé už do čela tohoto státu zvolen nebyl.

Za 64 let svého života zvládl synek z malé rodinné farmy v americkém státě Illinois skvělou kariéru. Pozoruhodné je, že po bakalářském studiu University of Illinois v roce 1969 tento hráč amerického fotbalu a košíkové nastoupil do americké námořní pěchoty známé svým tvrdým výcvikem.

Do roku 1975, kdy mu vojenský kontrakt končil, stačil ještě na proslulé University of Chicago vystudovat správu podniku, a získat titul MBA. Pak pracoval v různých bankách. Ve svých 47 letech se stal generálním ředitelem ústavu Goldman Sachs a zasloužil se o jeho přeměnu na investiční banku.

Když loni v březnu nastupoval do čela MF Global, měl velké plány. Jenže přílišná sebedůvěra, neboť byl ve finančním světě považován za superstar, se mu vymstila. Přivedl firmu na buben.

Kdyby neměl velké oči a nevsadil na evropské dluhopisy, jeho hvězda by nezapadla. Již nějakou dobu se totiž spekulovalo, že by ho prezident Barack Obama mohl pověřit buď řízením ministerstva financí, nebo funkcí hlavního hospodářského poradce. To je ovšem dnes již naprosto vyloučeno.

Jeho zkrachovalou firmu i jeho samotného vyšetřuje FBI a klienti a věřitelé se spojují k žalobám.

Miroslav Prchal
spolupracovník redakce


6,3 mld. USD
je částka, jakou vsadil Jon Corzine a jeho MF Global na evropské dluhopisy.

 

Na konci kariéry. I když prý o Jonu Corzinem prezident Barack Obama uvažoval jako o šéfovi ministerstva financí, po krachu MF Global již o služby bývalé bankéřské superhvězdy nebude nejspíše zájem. Foto: Bloomberg

Související