Evropě vládne pesimismus. Zatímco ještě letos na jaře si většina Evropanů myslela, že to nejhorší je už za nimi, realita a nekončící finanční krize je uvrhla do deprese. Češi nejsou výjimkou. Potvrzuje to mezinárodní průzkum společnosti GfK, který se zaměřil na to, jakou budoucí ekonomickou situaci doma i ve světě očekávají Evropané.

Průzkum probíhal v Rakousku, Bulharsku, Česku, Francii, Německu, Řecku, Itálii, Polsku, Rumunsku, Španělsku a Británii. Tedy v zemích zahrnujících 80 procent celkové populace 27 členských států Evropské unie.

Zhruba od června je patrné, že se původní alespoň mírný optimismus zcela vytrácí. Nejmarkantnější je propad nálady v Německu. Přesto právě Němci zůstávají stále ještě hlavními evropskými optimisty, i když opravdu jen mírnými... Celkově nejpesimističtějšími národy v unii jsou Řekové a Portugalci. Češi si s nimi ovšem nezadají. V pomyslné tabulce největších skeptiků jsou hned na třetím místě, těsně před Italy.

Děláme si zásoby

Ve vztahu k tomu, jaká je finanční situace jejich domácností, a v ochotě "podnikat větší nákupy", ale Češi ve srovnání s ostatními národy až tak pesimističtí nejsou. Podle sociologa Jiřího Večerníka nejde o paradox, ale o běžný rozpor ve vnímání toho, jak se vede konkrétním lidem, a tím, jak chápou celkovou hospodářskou situaci. "Souvislost mezi vnímáním prosperity státu a vlastní situace je zpožděná, všelijak zkreslená a velmi různorodá. Stejně tak platí, že lidé upadají do osobních potíží i v období prosperity a naopak," vysvětluje Večerník rozdílný přístup, který je patrný i v ostatních zemích.

I tak ale lidé v Česku, stejně jako drtivá většina lidí v EU, zůstávají dosti opatrní. "Nálada spotřebitelů se odvíjí od očekávaného růstu spotřebních daní, DPH, plánovaného propouštění ve státním sektoru a strachu z dopadu další vlny krize, zejména na privátní sektor," konstatují autoři průzkumu GfK.

MAPA: Kde je v Evropě blbá nálada v ekonomice? (pro zvětšení klikněte na mapku)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Více se dočtete v novém týdeníku Ekonom, kteý vyšel ve čtvrtek 10. listopadu, nebo pod odkazem níže:

Související