Slovenského velvyslance v Etiopii Milana Dubčeka v sobotu zadržela místní policie a propustila ho až v pondělí po intervenci Polska a Evropské unie. Oznámila to v úterý slovenská média.

Žádné informace o důvodu zadržení slovenského velvyslance, který je synem hlavní postavy Pražského jara z roku 1968 Alexandra Dubčeka, nebyly zveřejněny.

"Důvod zadržení nikdo netuší," napsal deník Čas. Slovenské ministerstvo zahraničí již požádalo etiopskou stranu o vysvětlení.

Veškeré informace slovenských médií se opírají o tiskovou zprávu ministerstva zahraničí. Šéf slovenské diplomacie Mikuláš Dzurinda podle ní dnes v dopise svému polskému protějšku Radoslawu Sikorskému ocenil pomoc velvyslanectví Polské republiky v Etiopii při propuštění Milana Dubčeka.

Stejně ocenil pomoc zastupitelského úřadu Evropské unie v Etiopii dopisem vysoké představitelce EU pro zahraniční politiku Catherine Ashtonové. Slovenská strana poukazuje na to, že zadržení velvyslance je porušením mezinárodní Vídeňské dohody o diplomatických stycích a žádá Ashtonovou, aby postup etiopských úřadů jednoznačně odsoudila.

Informace vyvolala na webových stránkách slovenských médií hodně čtenářských reakcí. Řada z nich se pozastavuje nad tím, že ani náznakem není uvedeno, co přimělo etiopské úřady k takovému postupu.

Některé ohlasy také kritizují slovenskou diplomacii za její neefektivnost, když přiznává, že jejího velvyslance musela z vězení dostat až intervence Polska a EU. Objevily se také otázky, jaké konkrétní zájmy Slovenska velvyslanec v Etiopii vlastně zastupuje a zda by nebylo efektivnější zastupitelský úřad v této zemi zrušit.