Ti Němci musejí mít pořád něco extra. Zatímco v Česku ze skříní obvykle vypadávají kostlivci odpudiví a zahnívající, z německých skříní padají kostlivci navonění a osázení diamanty. Jak jinak nazvat 55 miliard eur (tedy 1,4 bilionu korun, což je víc, než je celý český rozpočet), které spolkové ministerstvo financí náhle objevilo díky loňské účetní chybě při zestátnění banky Hypo Real Estate?

"Tohle není částka, kterou švábská hospodyňka strčí do plechovky od sušenek a zapomene na ni," přispěchal s kritikou lídr opoziční SPD Thomas Oppermann. Možná ne, ale i tak tímto oficiálně a důrazně vyzýváme německou vládu, aby řádně prohlédla zaprášené spižírny, vymetla pavučiny a důkladně se přesvědčila, zda nějaká švábská hospodyňka nezapomněla v plechovce od sušenek třeba i nějaké ty české koruny!

Pravda, mohli bychom si ale nejprve uklidit sami u sebe. Nějaké ty neotřelé zdroje financování by se nakonec najít mohly. Sice v řádově nižších sumách, ale s ohledem na krizi a klesající výkon ekonomiky je každá miliarda dobrá.

Třeba ve Švýcarsku je díky péči tamních vyšetřovatelů na různých kontech zablokováno na 600 milionů švýcarských franků (tedy něco přes 12 miliard korun) v souvislosti s vyšetřováním privatizačního tunelu Mostecké uhelné a podezřením na praní špinavých peněz.

Už i ministr financí Miroslav Kalousek ráčil opatrně připustit, že bychom se o tyhle peníze mohli zajímat. Podle Švýcarů je poškozenou stranou právě Česká republika a také sama Mostecká uhelná. Češi se ovšem dosud v této věci za poškozené nepovažovali. A tak by se docela dobře mohlo stát, že tahle "plechovka" propadne Švýcarům. Případně by si ji na zlatém podnose mohl časem vyzvednout Pavel Tykač, jehož Czech Coal je právním nástupcem někdejší Mostecké uhelné společnosti.

Robert Břešťan
šéfkomentátor týdeníku Ekonom

Související