Město pro byznys 2011

Hlavní město Praha - 2011

1. Praha 19

2. Praha 13

3. Praha 4

 

Hlavní město Praha - 2010

1. Praha 13

2. Praha 15

3. Praha 22

Zdroj: Datank

Ve srovnávacím výzkumu týdeníku Ekonom nazvaném Město pro byznys, který již čtvrtým rokem vyhodnocuje podnikatelské prostředí v Česku, se v regionálním kole 22 pražských městských částí nejlépe umístila Praha 19 (zahrnující městské části Kbely, Vinoř a Satalice). Druhou příčku obsadila Praha 13 a na třetím místě skončila Praha 4, která je skokanem akce. Loni totiž byla až na společném 11.-12. místě.

Vítězství získala Praha 19 kvůli nejlepším dílčím výsledkům v oblasti kvality lokality a v průzkumu mezi podnikateli. Úspěchem mile překvapený starosta této městské části Pavel Žďárský ve čtvrtek při přebírání ceny prozradil, že hned bude spěchat na radnici, aby spolupracovníkům tuto šťastnou zprávu sdělil, protože je to především jejich úspěch.

„Radnice jsou tažní koně státní správy a samosprávy. Vypouštíme slova jako byrokracie, důležité pojmy jsou pro nás servis a rychlost. Například stavební povolení vydáváme v průměru do 25 dní,“ tvrdí Pavel Žďárský, starosta Prahy 19. Týdeníku Ekonom se pochlubil i tím, že městský úřad vydává tisk, ve kterém pravidelně představuje místní firmy obyvatelům.

Podnikatelé, nebo život?

Vítězství této městské části je o to překvapivější, že podle vyjádření radnice žádné speciální projekty související s podnikáním nepřipravuje a v průzkumu Město pro byznys ani neměla velké ambice. „Snažíme se být především městem pro život, proto se na byznys nijak zvlášť nesoustředíme. Ne že bychom nechtěli, ale nemáme pro něj vhodné podmínky,“ říká Ivana Šestáková, místostarostka Prahy 19.

S tím ovšem nesouhlasí tamní podnikatelé. „Osobně jsem velmi spokojen s přístupem městského úřadu a s podnikáním v tomto pražském obvodě nemám žádný problém,“ pochvaluje si region Elshad Tagiev, ge­nerální ředitel developerské firmy Nikmar Invest.

Průzkum mezi podnikateli

Součástí srovnávacího výzkumu Město pro byznys byla i anketa mezi více než 10 tisíci podnikateli. Pražští byznysmeni od radnic požadují především vstřícnost při byrokracii a transparentnost veřejných zakázek.

Během vyhlašování výsledků na stejnou otázku odpovídali i představitelé městských částí, kteří ovšem transparentnost nepovažovali za tak důležitou. Přitom právě protikorupční strategie se týká i městských úřadů.

Například Praha 19 v současné době vyhlašuje výběrové řízení na údržbu zeleně, což může vyvolat i dohady mezi firmami. A starosta Žďárský tvrdí, že v takovém případě, kdy dojde k pochybnostem o transparentnosti, mají radnice výběrové řízení zrušit. „Než by mělo na městskou část padnout špatné světlo a pochyby, že manipuluje v něčí prospěch, musí být statečná, nepospíchat a vyhlásit výběrové řízení znovu,“ radí starosta Prahy 19.

Speciální cena pro Prahu 11

Partner výzkumu Město pro byznys společnost Eurovia CS také udělila speciální cenu za dobrý přístup veřejné správy. Jejím čerstvým držitelem je Praha 11. „Ocenili jsme je za dobrý web z pohledu podnikatelů, dobré výsledky v testu elektronické komunikace a péči o předškolní vzdělávání,“ uvedl Jan Tříška, ředitel oblasti Čechy-střed stavební skupiny Eurovia CS.

Unikátní průzkum Město pro byznys hodnotí 205 měst a 22 pražských obvodů podle padesáti kritérií v šesti oblastech podnikání. Partnery srovnávacího průzkumu, jenž vyhlašuje týdeník Ekonom, jsou zpracovatel výzkumu agentura Datank a firma Eurovia CS.


FOTO: Vítězové Ceny týdeníku Ekonom Město pro byznys Hlavního města Prahy společně:

Zleva: Kateřina Černá, tajemnice úřadu městské části Praha 13 (2. místo), Pavel Žďárský, starosta Prahy 19 (1. místo Města pro byznys Hlavního města Prahy 2011) a Pavel Caldr, radní Prahy 4 (3. místo).

Související