Kdo bude chtít registrační značku svého automobilu na klíč podle svého přání, mohl by se v budoucnu vytoužené kombinace číslic a písmen dočkat, aniž by musel jakkoliv pokoutně spoléhat na své známé na úřadech.

Ministr dopravy Pavel Dobeš z Věcí veřejných hodlá řidičům s takovou žádostí vyhovět. Chce za to jediné - peníze. Šoféři by za značku na přání zaplatili pět tisíc korun.   

Dobeš chce novým opatřením rozetnout dlouhá léta vedený spor o netransparentní vydávání registračních značek s číslem zvoleným na přání majitele auta. Návrh zapracoval do novely zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, kterou poslal do připomínkového řízení.

Návrh počítá i se zavedením dalších nových poplatků a navýšením dosavadních. Poplatky by ale nezůstaly v pokladně obcí, které poznávací značky vydávají.

Z vybraných peněz mají obce platit výrobu a distribuci tabulek, což dosud hradí ministerstvo dopravy. Úřad tak reaguje na zvyšující se poptávku po tabulkách na jedné straně a krácení rozpočtu ministerstva na straně druhé.

Platí se už teď. Nelegálně

Že se za protekční registrační značku na auto platí už nyní, ovšem v korupčním prostředí, je veřejným tajemstvím. Přitom částka prakticky sedí - neoficiální ceníky hovoří o sumách okolo pěti tisíc korun i vyšších. Úřady se ani nesnaží rozptýlit podezření, že o tom, kdo dostane "hezkou" SPZ, rozhoduje korupce.

 

Přitom třeba na Slovensku možnost legálně koupit vytouženou značku existuje již deset let. Poplatek za přidělení volitelného čísla je 331 eur, tedy zhruba 8100 korun, a řidiči o ně mají zájem. 

"Za rok je přiděleno zhruba dva tisíce párů tabulek s volitelným číslem," řekla mluvčí slovenského Policejního prezidia Denisa Baloghová.

A jde i o příjem do státního rozpočtu. Slovensko vybere ročně za VIP značky přes 16 milionů korun ročně. Počtem obyvatel dvojnásobně velké Česko by si mohlo přijít na dvojnásobek.

Za ztracenou značku 600 Kč

Pokud návrh Dobešovy novely projde legislativním procesem beze změn, za vydání náhradní značky místo ztracené zaplatí majitel auta 600 korun. Správní poplatek za zápis silničního vozidla nejméně se čtyřmi koly do registru se zvýší z 800 na 1400 korun, za vydání tabulky s registrační značkou dá vlastník vozu namísto 200 korun o stokorunu víc.

Na vydávání tabulek s registračními značkami chce ministerstvo ušetřit tím, že bude od obecních úřadů s rozšířenou působností, které značky vydávají, požadovat úhradu, jež by pokrývala náklady související s výrobou a distribucí tabulek.

Návrh obsahuje i zavedení možnosti ponechání registrační značky na původním vozidle při přeregistraci nebo naopak jejího převedení k jinému vozidlu dosavadního vlastníka. Tím by se vlastník auta vyhnul příslušnému správnímu poplatku.

Norma má také zamezit tomu, že někdy při přeregistraci vozidla dosavadní vlastník auto odhlásí z registru, nicméně nový vlastník již nesplní svou povinnost podat přihlášku. V registru je pak nadále vedena osoba předchozího vlastníka vozidla, která ale už auto nemá ve své moci a nemůže ani stav zápisu v registru vozidla změnit.