Třetí nejbohatší Čech Andrej Babiš hýří aktivitou. Nejenže minulý týden oznámil dlouho očekávanou akvizici, koupi největších tuzemských pekáren United Bakeries (hodnota transakce se odhaduje na šest miliard korun). Ale média byla plná i jeho náhle probuzené antikorupční rétoriky.

Miliardář odsoudil úplatkářské praktiky, jež se podle něho "rozmohly s nástupem bývalé Topolánkovy vlády", a vyrukoval se založením vlastní iniciativy pro boj s korupcí. Na rozdíl od takzvané Agrární iniciativy, jejíž vznik Babiš podnítil už loni s cílem prosazovat zájmy českého agropotravinářského sektoru, má jeho současná aktivita velmi výrazný politický rozměr.

Nejde v ní zdaleka jen o téma korupce. Iniciativa chce nabídnout "koordinaci veškerých aktivit a návrhů na změnu naší společnosti". Babiš dodává, že jde o jakýsi druhý pokus o Občanské fórum. Lidé si mají říci, kdo a jak má zemi řídit.

Připravuje si tím Babiš vstup do politiky, nebo ji chce alespoň aktivněji a veřejněji ovlivňovat? Miliardář pro týdeník Ekonom nyní popřel, že by chystal půdu nějaké nové politické straně nebo do politiky sám vstoupil. "V současnosti se snažím oslovit veřejnost. Uvidíme, jaká bude odezva. Žádnou stranu nezakládám," říká. Ale v jeho případě se vyplatí nikdy neříkat nikdy.

Použijeme-li na jeho současný postup podobný taktický mustr, jenž uplatňuje při většině svých klíčových byznysových akvizic včetně té s United Bakeries - pak je jeho budoucí politické angažmá dokonce pravděpodobné.

Podnikatel totiž většinou v první fázi oznámí, že má nějakou společnost v hledáčku. Následuje fáze "popírací", kdy dementuje veškeré spekulace o koupi a oznamuje ztrátu zájmu. Načež, v třetím dějství, potvrzuje koupi podniku.

Počátkem tohoto roku Babiš týdeníku Ekonom řekl, že o vstupu do politiky uvažuje. Je teď ve své klasické druhé fázi "popírače"?

Buď jak buď, přinejmenším lze v jeho postojích vysledovat, kam politicky míří. Proti současné vládě (ale kritizuje přitom hlavně ODS, ne tolik TOP 09). Nahrává ČSSD (k levici měl vždy blíže). A hraje i na národní strunu (viz výrazná kritika Bruselu, především prostřednictvím Agrární iniciativy).

Martin Mařík
redaktor týdeníku Ekonom

Související