Za pět až deset let vidí svoji zemi v Evropské unii gruzínský prezident Michail Saakašvili. Řekl to v rozhovoru pro polský list Rzeczpospolita při příležitosti summitu Východního partnerství, který ve čtvrtek večer začíná ve Varšavě. Podle Saakašviliho se Gruzie rozvíjí tak rychle, že Unie v určitém okamžiku nebude moci odepřít jí členství.

Na summitu Východního partnerství zřejmě Gruzie a Moldavsko dostanou pozvánku k jednání o smlouvě o přidružení se sedmadvacítkou členských států Evropské unie, která je považována za předstupeň statusu kandidátské země EU.

"Pro nás je důležité, abychom se začali institucionálně integrovat s unijními strukturami," řekl Saakašvili. Podle něho to bude Gruzii trvat pět až deset let.

Saakašvili tvrdí, že jeho země je dnes na lepší startovní pozici než byly Bulharsko a Rumunsko, když začínaly jednat s EU o vstupu. Gruzie prý nechce vstupovat do EU kvůli penězům například na infrastrukturu.

Saakašvili řekl, že do té doby budou silnice v jeho zemi stejně dobré jako v unijních zemích a vzdělávání bude na takové úrovni jako v Nizozemsku. "Chceme být v EU, protože je naším domovem a v dlouhodobější perspektivě je to důležité pro naši bezpečnost," uvedl gruzínský prezident.

Východní partnerství má šestici postsovětských zemí přiblížit ekonomickým, demokratickým a politickým standardům Evropské unie. Program, do kterého se zapojila Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie, Ukrajina, Moldavsko a Bělorusko, byl oficiálně zahájen předloni na jaře v Praze.