Zbrojařskou společnost Omnipol dostihla minulost. Soud jí nařídil firmě zaplatit ministerstvu obrany pokutu za to, že mu v roce 1998 dodala protitankové střely Šturm s prošlou životností. Podle zjištění týdeníku Ekonom má ministerstvo nárok na 1,6 milionu plus úroky. Celkem tedy na 2,3 milionu korun.

Rozhodnutí o pokutě padlo již začátkem roku, informace však vyšla najevo teprve před několika dny, kdy soudci začali řešit odvolání, které Omnipol proti rozsudku podal.

Jde o první známý případ, kdy tento nejvýznamnější obchodník se zbraněmi dostal od soudu trest za některou ze svých zakázek pro armádu.

I kdyby dvoumilionovou pokutu potvrdil také odvolací soud, státu by se vrátil pouze zlomek vynaložených peněz. Dvě navazující dodávky nejdříve šedesáti a pak dvaceti raket Šturm pro bitevní vrtulníky totiž vyšly na celkem sedmdesát milionů korun.  

Nové prošlé rakety

Nákup ruských raket Šturm byl ve své době ilustrativním příkladem nesmyslného a korupcí zavánějícího plýtvání na ministerstvu obrany. Omnipol se v roce 1998 zavázal dodat rakety, které nebudou více než dva roky staré. Jeho konkurenti přitom již tehdy ministerské úředníky upozorňovali, že toto zboží se již od začátku devadesátých let nevyrábí. Ostatně, ani Omnipol rakety nekupoval u výrobce, ale u překupníků v Bulharsku.

Resort obrany, jemuž tehdy šéfoval sociální demokrat Vladimír Vetchý, však přes všechna varování nákup schválil. Výsledek? Kontroloři zjistili, že rakety jsou více než deset let staré – mají pouze zfalšovanou dokumentaci a na obalech přestříkané údaje o datu výroby. Celé zboží navíc bylo prošlé.

»Pokud má střela tohoto typu prošlou životnost, je nefunkční a tudíž pro armádu nepoužitelná,« uvedl tehdy k nákupu mluvčí Generálního štábu Vladimír Palán. Nákup později vyšetřovala i policie, nikoho však za něj neobvinila - jestli se prý někdo dopustil podvodu, byl to bulharský překupník.

A Vetchého nástupce Jaroslav Tvrdík pouze bez upřesnění prohlásil, že »jeho lidé již byli za porušení vnitroresortních norem potrestání«.

První úspěch po 13 letech

Ministerstvo oba kontrakty na vadné rakety nakonec vypovědělo a přes soudy začalo vymáhat vrácení peněz. Celkem na Omnipol podalo tři žaloby, z nichž všechny jsou nadále v běhu. Ve dvou z nich požaduje vrácení peněz za obě dodávky, tedy 70 milionů plus úroky, ve třetí pak vyplacení smluvní pokuty.

Zmiňovaný rozsudek o dvoumilionové pokutě je první, v němž ministerstvo uspělo. Naopak u žalob o vrácení peněz zatím vždy prohrálo. Soudci teď už řeší pouze jeho dovolání k Nejvyššímu soudu. »Protitankové střely nebyly nikdy využity a máme je nadále uskladněny. Pokud by došlo k vrácení kupní ceny, jsme připraveni předat tyto rakety Omnipolu zpět,« říká k dovolání mluvčí ministerstva Jiří Štábl.

Omnipol se k sporu vyjádřit nechtěl. »Případ ještě není uzavřen,« vysvětlil zástupce firmy Petr Křižanovský.

Memento pro letadla

Dlouholeté soudní tahanice o prošlé rakety mohou ministerstvu sloužit i jako ponaučení pro rozhodování o dalším a tentokrát významnějším sporu, který vede s Omnipolem. Ten se týká španělských dopravních letadel Casa, jež firma předloni prodala armádě za tři a půl miliardy.

Ani s tímto zbožím není ministerstvo spokojeno: vojáci u nich reklamují závady na elektronice, nebo na zařízení, které má letouny chránit před zásahem pozemními raketami. Problém však je, že stát již Omnipolu za stoje zaplatil. Kdyby tedy ministerstvo od kontraktu odstoupilo, tak by mu zřejmě nezbylo nic jiného, než podobně jako u prošlých raket vymáhat vrácení peněz u soudu.

Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 22. září, nebo pod odkazem níže:

Související