Nejvyspělejším zemím světa, sdruženým ve skupině G7, hrozí citelné zpomalení tempa růstu. Ve své aktualizované prognóze to ve čtvrtek uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Největší riziko OECD vidí v Německu, jemuž na konec roku předpovídá hospodářský pokles. Organizace zároveň vyzývá centrální banky, aby zvážily návrat ke snižování úrokových sazeb.

Hrozí recese, varuje šéfka MMF. USA a Německo jí slíbily opatření - čtěte ZDE

OECD odhaduje, že růst hrubého domácího produktu celé G7 se bude ve třetím čtvrtletí pohybovat kolem 1,6 procenta. Už ve čtvrtém čtvrtletí ale prudce zpomalí a bude pouhých 0,2 procenta.

OECD uvedla, že tam, kde už nebude další snížení úrokových sazeb možné, by mohly zafungovat intervence na akciových trzích.

"Když to srovnáme s výhledem před třemi měsíci, růstový scénář teď vypadá mnohem hůř. Dalo by se i říct, že růst stagnuje," poznamenal hlavní ekonom OECD Pier Carlo Padoan. "Jsme svědky zpomalení tempa růstu ve všech zemích OECD," dodal.

Německo podle aktualizované zprávy ve třetím čtvrtletí sice ještě vykáže růst o 2,6 procenta, v posledním čtvrtletí už ale jeho hrubý domácí produkt klesne o 1,4 procenta. Relativně lépe na tom budou Spojené státy. Jejich ekonomika by měla v tomto čtvrtletí vykázat růst asi o 1,1 procenta, ve čtvrtém čtvrtletí pak 0,4 procenta. 

"Pokud se v nadcházejících měsících objeví známky přetrvávajících problémů, nebo že ekonomice hrozí návrat k recesi, je třeba snížit sazby tam, kde k tomu ještě zbývá prostor," uvádí zpráva. Například Spojené státy a Japonsko už sazby snížily k nule, takže prostor pro další snížení nemají. 

Aktualizovaný odhad je výrazně horší, než byl ten předchozí, který OECD zveřejnila letos v květnu. I když prvotní příčinou je zhoršení podmínek ve světě, na vině je z části i jiná metodologie výpočtu. Nové odhady proto nejsou s těmi původními zcela srovnatelné. Šéf OECD Ángel Gurría nicméně už v srpnu avizoval, že organizace se chystá zhoršit výhled HDP pro Evropu a Japonsko.

OECD upozorňuje, že její nejnovější zpráva má abnormálně vysokou míru chybovosti, což je způsobeno vysokou nejistotou v globální ekonomice. OECD chce ještě letos vydat jednu zprávu, která bude podrobnější. To znamená, že hospodářský růst by mohl být ještě slabší, než OECD nyní odhaduje. Nicméně recesi v takovém rozsahu, jaký globální ekonomika zažila v letech 2008 až 2009, OECD vylučuje.

Zpráva OECD přichází v době, kdy centrální banky vyspělých zemí dávají najevo obavy z dalšího zpomalení hospodářského růstu. Podle OECD je třeba, aby v takové situaci daly centrální banky jasně najevo, že základní úroky nechají hodně dlouho nízko.