Český fotbal neskýtá mnoho příležitostí k radosti. Reprezentace hraje pod psa, ligové kluby vlastní hochštapleři, bývalí ministři, kteří zázračně zbohatli, či lidé podezřelí z příslušnosti k mafii. Ve fotbale se perou špinavé peníze, i v nejnižších soutěžích se uplácí a fair play je zapomenuté heslo ze staré školy.

Žádný div, že když se objeví klub, který předvádí atraktivní fotbal a dotáhne to s ním až do Ligy mistrů, zapůsobí jako zjevení. Už proto, že dává zapomenout na obvyklou bídu české kopané.

Jako země eurozóny

Nynější úspěchy Viktorie Plzeň na mezinárodní scéně zároveň připomínají, jak velký byznys je s fotbalovým světem spojen. Do Ligy mistrů postoupil tým s ročním rozpočtem 80 milionů korun a zatím si v Evropě »vykopal« více než trojnásobek.

Pocit, jak to vypadá, když mu na hlavu náhle spadne balík peněz, by chtěl na vlastní kůži poznat asi každý. Právě teď to zažívají v Plzni, i když české měřítko je trochu zkreslené.

Jen samotná hvězda Barcelony, s níž se Plzeň utká, Lionel Messi si ročně vydělá díky platu a příjmům z reklamy až 31 milionů eur (asi 744 milionů korun).

Stejnou sumu Barcelona získala za loňské působení v Lize mistrů, kterou vyhrála. Poražený finalista Manchesteru United si přišel dokonce díky televizním právům a dalším příjmům na 53 milionů eur (1,3 miliardy korun).

Na evropské velkokluby přesto není nutné pohlížet jen se závistí. V lecčems totiž připomínají potápějící se země eurozóny či americké banky těsně před krachem.

Navenek jsou sice blyštivější než zlato, mají velké příjmy z reklamy, vstupného, merchandisingu či prodeje hráčů, ale mají také nezdravý základ stojící na gigantických dluzích.

Manchester United je nejcennějším sportovním klubem světa. Jeho hodnota se odhaduje na 31,6 miliardy korun, zároveň je klub v permanentním dluhu, který dosahuje asi 15 miliard korun.

To, že jen velké peníze klidný život nezajistí, dokazuje domácí případ Slavie. V Lize mistrů si v roce 2007 vydělala stovky milionů, ale na konci loňské sezony prakticky zbankrotovala.

Ostatně i Sparta Praha s nejvyšším rozpočtem v české lize (300 milionů na rok) loni nejen nezískala titul, ale sezonu zakončila finanční ztrátou 229 milionů korun.

Výprask a poučení

Na příkladu úspěšného tažení Viktorie Plzeň fotbalovou Evropou zatím můžeme hledat hlavně pozitivní vzory. Vztáhnout se ostatně dají na byznys jako takový.

Výše firemního rozpočtu není všechno. Rozhoduje nasazení, správný manažer, který dokáže nadchnout mužstvo, přirozený vůdce, týmový duch, zarputilost, zdravá drzost, dlouhodobá práce, jasná vize a kvalitní finální produkt.

Pak dokáže fotbalový tým, stejně jako firma, uspět nejen na domácím hřišti, ale i v mezinárodní konkurenci. A když pak dostane výprask, který nepochybně přijde, tak se z toho oklepe. V ideálním případě snad i poučí.

Robert Břešťan
šéfkomentátor týdeníku Ekonom

Související