To jsou obecné neduhy práce médií, na lince USA-Evropa je to ovšem o to zajímavější, že strany k sobě nechovají zášť nebo nedůvěru, což jsou jinak obvyklé zdroje zkreslených pohledů. Jinými slovy, když se navzájem pozorují Evropa s Amerikou, které stojí na společném kulturním a civilizačním podloží, tak je to jiné, než když západní novináři nedůvěřivě obhlížejí třeba Čínu, které z většiny vůbec nerozumějí, a k neznámému tak mají automaticky nedůvěru.

Konec Evropy na dohled

Z mainstreamových amerických médií má na Evropskou unii nejpřísnější metr list Wall Street Journal, který v uplynulých týdnech nad evropským společenstvím už víceméně udělal kříž.

List například nedávno otiskl stať známého historika a politologa Waltera R. Meada, podle něhož se nepřežila jen Evropská unie, ale celý koncept vícenárodních institucí tak, jak se vytvářel po druhé světové válce. Evropská unie má podle Meada nyní dvě možnosti, buď se transformovat do federace typu Spojených států, nebo se naopak rozvolnit, včetně rozpadu eurozóny. Není překvapivé, že americký historik předpovídá spíše druhou možnost.

To je zároveň mínění kmenových autorů, komentátorů listu Wall Street Journal. V jejich podání je Evropa beznadějným případem sociálně rozdávačných států, kterým pak ale ani navíc jejich drahé zaopatřovací systémy nefungují, jak minulý týden znovu napsal komentátor listu Bret Stephens. Právě jeho stať je ale zároveň názornou ukázkou výše zmíněných stereotypů (tedy předem hotových názorů) a podivně vybraných a "analyzovaných" čísel.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se