Velké firmy patrně čeká přísnější dohled státu. Novela, kterou připravuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), má změnit nynější ochranu zemědělců a potravinářů proti zneužívání ze strany obchodních řetězců na obecnou možnost státu kontrolovat obchodní vztahy.

Výrazné sankce tak hrozí i podnikům, které nejsou ani monopolem, ani nedosahují převažujícího podílu na trhu, informují dnešní Hospodářské noviny.

Nový předpis rozšiřuje pravomoci ÚOHS i mimo zemědělství a potravinářství. Vztahovat se má nově nejen na odběratele, ale i dodavatele, jejichž roční obrat v Česku přesáhne deset miliard korun.

Podle listu to vyvolává mezi oslovenými odborníky rozpaky. "Ve spojení s velmi mlhavým vymezením významné tržní síly toto rozšíření znamená, že si při dojednávání obchodních podmínek nikdo nebude moci být jist tím, že na něj úprava nedopadne," uvedl advokát Robert Pelikán.

Pokutu ve výši až deseti procent z obratu má dostat každý, kdo získá "nedůvodný prospěch" zneužitím svého významného ekonomického postavení. O tom, co naplní neurčitě formulované zákazy, rozhodne ÚOHS, stejně jako o možnosti postihnout i podniky s nižším obratem. Výčet porušení uvedený v zákoně navíc není konečný, píše deník.

Aktuální návrh, který bude v nejbližších týdnech schvalovat vláda, podle HN zaskočil i ministerstvo průmyslu a obchodu.

"Znamená rozšíření původního cíle, kterým bylo a stále by být mělo zrušení zákona o významné tržní síle a zapracování vybraných paragrafů do jiných předpisů. Proto ho neberu za svůj," uvedl ministr Martin Kocourek. Podle místopředsedy ÚOHS Hynka Broma vychází ale návrh z kompromisního řešení zúčastněných stran, včetně ministerstva průmyslu a obchodu.

Zastánci současného zákona zdůrazňují nutnost chránit dodavatele před likvidačními požadavky řetězců. Proto ÚOHS dostal zvláštní pravomoc pokutovat hypermarkety.

"Zákon našemu oboru jednoznačně prospěl, především stanovením splatnosti 30 dnů, zákazem vratek a prodeje za podnákupní ceny," hájí zákon Jaromír Dřízal, šéf Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů ČR.

Dosud platný zákon o významné tržní síle má být začleněn do zákona o ochraně hospodářské soutěže a zákona o cenách. Rušený předpis napsaný skupinou poslanců ČSSD byl totiž kritizován pro nadbytečné zasahování do trhu i nevalnou technickou úroveň.