Rozsáhlý požár v pondělí zcela zničil chátrající Petrovu boudu na hřebenech Krkonoš.

Příčinou požáru bylo podle hasičů zřejmě úmyslné zapálení. Hasiči nechávají oheň pod kontrolou dohořet, řekla odpoledne jejich královéhradecká mluvčí Martina Žahourková.

Unikátní stavba, která je zapsaná na seznamu kulturních památek, byla v posledních letech uzavřená. Hasiči na místě zasahovali u malého požáru před necelými dvěma týdny.

Historie Petrovy boudy

- Petrova bouda (také Petrovka) leží na hřebenové turistické trase blízko česko-polské hranice v katastru Špindlerova Mlýna v nadmořské výšce 1288 metrů.

- Petrova bouda patří k nejstarším krkonošským horským boudám - první zmínka je z roku 1790, už dříve tam stála takzvaná letní bouda. Celoročně obývanou boudu tam postavil Johann Pittermann (zkomolením jeho jména vzniklo pojmenování "Petrova") v roce 1811.

- Jeden z dalších majitelů Vinzenz Zinecker ji v 80. letech 19. století přestavěl na hotel, který se stal jedním z nejvyhledávanějších na vrcholcích Krkonoš.

- V letech 1900 a 1901 byla postavena nová budova s dalšími 44 hostinskými pokoji.

- V roce 1901 byla v boudě zřízena pošta (zrušena 1947), v roce 1910 veřejná telefonní stanice.

- Okolí Petrovy boudy je jedním z prvních míst, kde se v Krkonoších lyžovalo.

- V letech 1925 až 1929 byl objekt znovu rozšířen a modernizován. Bouda měla 50 zaměstnanců a 64 pokojů se stovkou lůžek.

- Po roce 1948 se bouda změnila v odborářskou zotavovnu (původní majitelé byli po válce nuceně odsunuti do Německa) a kvůli chybějícím investicím do oprav či modernizace chátrala.

- Bouda je od roku 1997 kulturní památkou a za movité kulturní památky jsou prohlášeny i některé součásti jejího vybavení.

- Od roku 2008 je bouda zavřená a dále chátrá, ničí ji vlhkost i vandalové. Objekt vlastní pražská firma Snowy Chalet.

Podle mluvčí hasičů požár zničil všechny tři budovy komplexu. "Z bývalého rekreačního objektu zůstala pouze část obvodových stěn a podařilo se zachránit trafostanici, na kterou je napojeno několik dalších provozovaných objektů," uvedla mluvčí.

Příčinou vzniku požáru bylo podle ní zřejmě úmyslné zapálení. "V úterý dopoledne se na místo vrátí policejní a hasičský vyšetřovatel a také kriminalisté se speciálně vycvičenými psy na vyhledávání hořlavých látek," uvedla.

Při požáru nebyl nikdo zraněn.

Hasiči na místo vyjížděli po 9:00, při příjezdu jednotek na hřebeny byly požárem zcela zasaženy dvě ze tří budov. Třetí byla značně poškozená a ještě odpoledne z ní podle očitých svědků šlehaly plameny. Na místě zůstávaly desítky hasičů.

Objekt nebyl pojištěný

Karel Janda, jednatel společnosti Snowy Chalet, která objekt vlastní, řekl, že objekt nebyl pojištěný. "Objekt měl po majetkové stránce už nulovou hodnotu, jeho hodnota byla především historická," řekl Janda.

Podle něj nyní musí firma vymyslet nový plán, jak Petrovu boudu obnovit. "Původně jsme předpokládali rekonstrukci dvou ze tří objektů Petrovy boudy, nyní je předčasné hovořit o tom, co bude dál. Musíme především zajistit požářiště," řekl Janda.

Mluvčí trutnovské policie potvrdil, že požár celý objekt vážně poškodil. "Policie bude ve spolupráci s hasiči zjišťovat, jak a proč k tomu požáru došlo," řekl.

Mluvčí Správy Krkonošského národní parku (KRNAP) Radek Drahný připomněl, že Petrova bouda je jednou z nejstarších horských bud na hřebenech Krkonoš. "Správa KRNAP po několik posledních let s jistým znepokojením sledovala, jak objekt mění majitele a jaký bude její další osud," řekl Drahný.

Nová stavba? Ano, ale ne předimenzovaná

Podle něj by Správa KRNAP nekladla zásadní zákazy, pokud by se majitel rozhodl na místě postavit nový, podobně velký objekt, jako byla původní stavba. "Uvidíme, s čím případně přijde, ale výrazně předimenzovaný objekt bychom na tomto místě nepovolili," řekl Drahný.

Znalec Krkonoš a krajinný ekolog Pavel Klimeš řekl, že Petrova bouda byla výjimečná tím, že šlo o první zástupkyni moderní architektury na hřebenech Krkonoš. "Ten dům měl z hlediska vývoje architektury zcela zásadní význam, poprvé byly v Krkonoších například použité prvky, jako je rovná střecha či vysoká okna," řekl Klimeš.

Turistům vstup zakázán

Petrova bouda, která leží v nadmořské výšce 1288 metrů nad mořem, je od roku 2008 pro turisty uzavřená. Objekt v posledních letech poškodilo vlhko a vandalové.

Podle některých odborníků stavbě hrozilo kvůli špatnému technickému stavu zřícení.

Hasiči museli k opuštěné boudě vyjet i 21. července. Stavební dělníci, kteří tam přišli, zjistili, že v kuchyni hořelo dřevěné obložení a trám. Oheň sice sami uhasili vodou, ale měli obavy, aby se nešířil dál. Zasahující jednotky požár dohasily.

První boudu postavili 1811

První boudu na místě dnešní Petrovky postavil v roce 1811 Johann Pittermann, podle jehož zkomoleného příjmení se dodnes bouda jmenuje.

Následující majitel Vinzenz Zinecker ji o pětasedmdesát let později přestavěl na hotel s plochou zatravněnou střechou, proskleným balkonem a verandou. Fasádu ozdobil do vzorů vyskládaných dvoubarevnou břidlicí.

Po roce 1948 se bouda změnila v odborářskou zotavovnu a kvůli chybějícím investicím do oprav chátrala. Od roku 1997 je bouda kulturní památkou.