Získávání informací o zahraničních příjmech

- Česko má uzavřeno 77 smluv o zamezení dvojího zdanění.
- Brzy se mezi ně zařadí i Čína, Bahrajn a Hongkong.
- Česká daňová správa uzavírá takzvaná memoranda o porozumění.
- Existují například se Španělskem, Slovenskem, Německem, Nizozemím, Kanadou či Austrálií.
- Smlouva o mezinárodní pomoci při správě daní umožňuje výměnu informací v rámci Evropské unie .
- Tento typ výměny je navíc rozšířen i na řadu třetích států na základě dohod, které uzavřela EU s příslušným státem.
- Jde na například o Britské Panenské ostrovy, ostrovy Jersey, Man, Guernsey a Bermudy.

Pravděpodobnost, že berňák objeví vaše zatajené příjmy v cizině, stále roste.

Finanční úředníci ve většině vyspělých zemí hledají společnou řeč se svými kolegy v zahraničí. Informační propojenost daňových správ se celosvětově stává poměrně běžnou záležitostí.

Důvod je zřejmý - jen tak se podaří omezit mezinárodní daňové úniky. Ač to pro některé naše poplatníky nebude právě dobrá zpráva, rovněž česká daňová správa tuto formu mezinárodní spolupráce využívá stále častěji. Více než tisíckrát došlo v loňském roce na vyžádání k výměně informací se zahraničními finančními úřady.

Statistika ministerstva financí nezahrnuje automatické předávání údajů mezi daňovými správami jednotlivých států. Podle standardu OECD nemůže stát, který je požádán o spolupráci, tuto žádost odmítnout, třeba s odvoláním na bankovní tajemství.

Výměna informací se navíc neomezuje jen na daně z příjmů. Zejména v oblasti daně z přidané hodnoty unijní daňové správy úzce spolupracují.

Máte-li nějaké prostředky v zahraničí, nebude od věci se přesvědčit, kam až dohlédnou všímavé oči našich berních úředníků. Už proto, že zanedlouho budou moci dohlédnout až do některých daňových rájů.

Tresty za zatajené příjmy

Pravděpodobnost, že finanční úředníci objeví vaše zatajené příjmy v cizině, roste s tím, jak roste výměna daňových informací. Co vám hrozí?

Pokud se správce daně dozví o takovýchto příjmech, hrozí vám penále ve výši 20 procent zatajených příjmů, respektive rozdílu mezi deklarovanou a nově vyměřenou daní.

Museli byste navíc zaplatit i úrok z prodlení podle doby, která uplynula od zaplacení doměřené daně a doby, kdy jste měli původně daň přiznat a zaplatit.

Připomínáme, že fyzická osoba může být za daňové úniky trestně odpovědná, a to i v pozici statutárního orgánu právnické osoby.

Podle trestního zákoníku vám za tento »zločin« hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců do šesti let, v případě zkrácení daně nad půl milionu korun až osm let vězení, při částce nad pět milionů hrozí odnětí svobody až deset let.

Novinkou zanedlouho pravděpodobně bude trestní odpovědnost právnických osob. Poslanecká sněmovna v současné době projednává návrh tohoto zákona.

Trestnými činy právnických osob se stane například právě krácení daně, stejně jako neodvedení povinného pojistného, zkreslování údajů o stavu hospodaření. Firmám bude hrozit například pokuta, zákaz činnosti, propadnutí majetku či zákaz přijímání dotací.

Od letošního roku ale můžete využít nový institut, který zavedl daňový řád. Tím je účinná lítost, kterou lze projevit i po lhůtě pro vyměření daně ve chvíli, kdy dojde k odhalení daňového trestného činu.

Pokud daň zároveň dodatečně přiznáte a zaplatíte, dochází k zániku trestnosti činu.

Smlouvy a memoranda

Jakým způsobem získávají úředníci berňáku infromace o vašich příjmech v cizině?

Prvním způsobem jsou smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Česká republika je uzavřela se sedmdesáti sedmi různými zeměmi. Jejich kompletní seznam naleznete na webových stránkách české daňové správy.

Dalším způsobem jsou takzvaná memoranda o porozumění. Specifikují podrobnější postupy úřadů, způsoby výměny, typy informací, které se vyměňují automaticky, či přítomnost daňových úředníků jednoho státu na území druhého státu.

Česko je má uzavřena se Španělskem, Slovenskem, Maďarskem, Estonskem, Dánskem, Německem, Nizozemskem, Lotyšskem, Litvou, Kanadou, Austrálií, Švédskem a Belgií. I jejich texty najdete na stránkách české daňové správy. Je evidentní, že o vašich podnikatelských či investičních aktivitách v uvedených zemích se náš berní úřad dozví snadno.

Dochází samozřejmě také k výměně informací v rámci Evropské unie. Získat údaje o našich občanech, kteří mají příjmy z ostatních států Evropské unie, může česká daňová správa také na základě zákona o mezinárodní pomoci při správě daní.

Prostřednictvím této smlouvy už ostatně několik let probíhá automatické upozorňování na úrokové příjmy. Tento typ výměny informací je navíc rozšířen i na řadu třetích států na základě mezinárodních dohod, které uzavřela Evropská unie s příslušným státem.

Počítejte proto s tím, že o vašich příjmech plynoucích z úroků na Kajmanských ostrovech či v Arubě se automaticky dozví váš zdejší finanční úřad. I seznam těchto států lze opět nalézt na stránkách české daňové správy.

Dohody s daňovými ráji

Zatím si vyměňovala Česká republika informace o daňových záležitostech jen se státy Evropské unie nebo státy OECD.

Neexistoval totiž žádný nástroj, jak vyměňovat informace se státy s preferenčními daňovými režimy neboli velmi dobře známými daňovými ráji.

Vzhledem k mezinárodnímu tlaku ze strany jednotlivých států se v posledních letech situace radikálně mění.

OECD dala státům pro tyto situace k dispozici vzorovou smlouvu o výměně informací v daňových záležitostech.

Řada dříve nekooperujících jurisdikcí vyjádřila ochotu vyměňovat informace na úrovni požadované OECD, a to i navzdory lokálním předpisům o ochraně bankovního tajemství.

Naše ministerstvo financí již sjednalo tento typ dohody s vládou Britských Panenských ostrovů, ostrovů Jersey, Man, Guernsey a Bermudy.

Dohody zatím byly schváleny českou vládou, jejich účinnost lze očekávat nejdříve od roku 2012.

Česká daňová správa má tak možnost kterýkoli z těchto států požádat o informace, které potřebuje.

Nové a předjednané smlouvy

To zdaleka není všechno. Ministerstvo financí se pustilo do »inovace« smluv o zamezení dvojího zdanění, a to především těch, které jsou dvacet a více let staré. Například jde o smlouvy s Dánskem a Polskem. Jejich nová podoba vstoupí v účinnost zřejmě napřesrok. Záleží na tom, jak rychle projdou národními legislativními procedurami.

Přestože síť smluv uzavřených Českou republikou je rozsáhlá, jsou i státy, se kterými smlouvu nemáme. To je případ Hongkongu a Bahrajnu. Smlouvu o zamezení dvojího zdanění podepsal ministr financí s vládami těchto států letos v květnu a červnu. Provádění těchto smluv lze očekávat nejdříve od příštího roku, možná spíše až od roku 2013.

V letošním roce vstoupila v platnost nová smlouva s Čínou, a tak je jisté, že se začne provádět od ledna 2012. Ratifikační proces u změn ke smlouvám s Belgií a Běloruskem již byl na české straně ukončen a nyní se čeká na strany smluvních partnerů. Lze předpokládat, že obě novely smluv budou účinné od roku 2012.

Lidi z byznysu v poslední době zajímá především stav smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Tchaj-wanem. Ministerstvo zahraničních věcí se pokouší hledat vhodnou právní proceduru k uzavření takové dohody.

Bohužel politická situace není pro sjednání smlouvy příznivá. Tchaj-wan není většinou států - včetně České republiky - na mezinárodní úrovni uznán. Daňová smlouva, kterou máme uzavřenou s Čínou, se na něj nevztahuje.

Lenka Fialková
Martin Houska
oddělení Daňového poradenství společnosti KPMG ČR

Související