Mýtus o všeobecné nizozemské tolerantnosti v posledních letech trochu vyprchal. Země však přesto na svůj pověstný sociální liberalismus nedá dopustit.

Prostituce je legální, Nizozemsko je velmi hrdé i na to, že prorazilo složitou cestu manželským svazkům osob stejného pohlaví. A co je zásadní? Je to jediná země Evropské unie, v níž si lze oficiálně pořídit měkké drogy.

Jejich prodej je tolerován ve známých a oblíbených coffee shopech, které jsou velmi vyhledávané i mezi zahraničními návštěvníky.

Držení lehkých drog pro osobní účely pak v Nizozemsku není, na rozdíl od řady evropských států včetně Česka, vůbec kriminalizováno.

Je však dobře možné, že jedna z těchto tradic již nebude mít dlouhého trvání. Z coffee shopů, kde se volně prodává marihuana pro soukromou potřebu, se možná postupně stanou uzavřené kluby.

Pouze pro domorodce

Nové vládní předpisy totiž nejspíš přinutí zhruba 660 coffee shopů, ve kterých se nyní volně prodává konopí, aby se staly členskými kluby s přísnými registračními postupy. Ty by byly přístupné pouze trvalým obyvatelům Nizozemska.

Vláda prohlašuje, že nová politika je výrazem snahy omezit počty »pohoršlivých« drogových turistů a bojovat proti organizovanému zločinu.

Opatření mají být nejprve zavedena v jižních provinciích. Právě tam za marihuanou jezdí nejvíce turistů. Vláda doufá, že příslušné zásady budou zakotveny ve změně oficiální politiky, kterou má v září projednat parlament.

Podle Derricka Bergmana, vedoucího lobbistické skupiny VOC, která se zasazuje o legalizaci marihuany, by schválení těchto zásad mohlo znamenat »konec coffee shopů, jak je známe«.

Tím by utrpěla nejen přitažlivost Nizozemska pro »batůžkáře«, ale i obrat trhu s konopím, který představuje stovky milionů eur.

Bergman se obává i vzniku nové trestné činnosti, například nelegálního obchodování s členskými průkazy nebo pouličního prodeje, který by mohl více lidí přivést k tvrdým drogám.

Co ukáže kauza z jihu

Je ale možné, že chystaná nová pravidla neobstojí v důsledku právních námitek vůči diskriminaci.

Majitel coffee shopu v Maastrichtu na jihu Nizozemska totiž u soudu napadl rozhodnutí starosty zavést členství pouze pro místní obyvatele. A tento soudní spor by mohl vytvořit precedent.

Po tahanicích u nizozemských a evropských soudů nyní případ posuzuje Státní rada, která je nejvyšším nizozemským odvolacím orgánem. Rozhodnutí rady v této kauze bude mít následně vliv na připravovaný režim pro coffee shopy v celém Nizozemsku.

Proč se kouření marihuany rozhodli regulovat nejprve právě v Maastrichtu?

Specifikum města spočívá v poloze - leží jen pár kilometrů od hranic s Belgií a Německem. Na zahraniční klientelu tamních drogových obchůdků a hospůdek tak připadá zhruba 70 procent prodeje.

© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved.
Publikováno na základě licence s The Economist, překlad týdeník Ekonom.
Článek v angličtině najdete na www.economist.com.


660
Zhruba tolika coffee shopům hrozí, že do nich nebudou smět chodit cizinci.

Nizozemsko je jedinou zemí Evropské unie, v níž si lze oficiálně koupit lehké drogy.

»Marihuanová« turistika je v ohrožení, nizozemská vláda chystá velké změny ohledně prodeje měkkých drog. Foto: Profimedia.cz

Související