Co je certifikace BREEAM

- Certifikační systém BREEAM byl vyvinut v roce 1990 společností Building Research Establishment.

- Dnes má ve světě tento certifikát zhruba 110 tisíc budov, v Česku mezi ně patří například nákupní Centrum Černý most nebo pražský Futurama Business Park.

- Posuzuje projekt z hlediska ekologicky šetrné výstavby, spotřeby energií, znečišťování při provozu budovy, využití daného území, použitých materiálů a dalších ekologicky šetrných aspektů.

- Má definováno pět stupňů:

1. budova vyhovující (pass)
2. dobrá (good)
3. velmi dobrá (very good)
4. excelentní (excellent)
5. výjimečná (outstanding).

1,5 miliardy korun
Na tolik vyjde přestavba pražského Paláce cukrovarníků na luxusní pětihvězdičkový hotel.

Kde jinde než v Praze by se měl jako první projevit konec krize ve stavebnictví, o němž dnes někteří velcí developeři a investoři opatrně a potichu začínají mluvit.

Zájem o nebytové prostory přitom v posledních dvou letech zaznamenal výrazný útlum. Například z celkem 2,7 milionu metrů čtverečních kancelářských ploch, které jsou v hlavním městě k dispozici, bylo koncem loňského roku volných 354 700 m2.

Neobsazenost se tak ke konci roku 2010 meziročně zvýšila na 13,2 procenta. Určité zlepšení však nastalo, neboť v průběhu uplynulých dvanácti měsíců dosahovala i čtrnácti procent.

Nové administrativní budovy přesto rostou a podobně je to i s obchodními plochami. Podle mnohých jich je v Praze dostatek, i tak se ale například společnost Unibail-Rodamco se rozhodla rozšířit Centrum Černý Most.

Stavební práce už začaly, dokončení projektu je plánováno na rok 2013. Investice ve výši zhruba 2,5 miliardy korun rozšíří obchodní plochy na celkem 82 tisíc metrů čtverečních, přičemž dostavba představuje 45 tisíc m2, rozdělených na 160 samostatných jednotek. K dispozici bude více než 3300 parkovacích míst.

»Půjde o vůbec první nákupní centrum v České republice, které skloubí jedinečný interiérový i exteriérový design s maximálním důrazem na udržitelný rozvoj. Nová část obchodního centra dokonce získala certifikát BREEAM na stupni Excellent,« uvádí Arnaud Burlin, výkonný ředitel Unibail-Rodamco pro střední Evropu.

Jednou z klíčových novinek konceptu je stravovací část nákupního centra. Nové restaurace mají být součástí prostoru vhodného pro pořádání různých marketingových akcí a budou propojeny s nabídkou nového kina.

K pobavení nejmladších zákazníků poslouží nejen dětský koutek, ale také speciálně vytvořená místa s interaktivními prvky.

Luxusní hotel i nákupní centrum

Mezi ty, kdo mají opravdu velké plány, patří skupina J&T Real Estate. Na Senovážném náměstí v Praze 1 vzniká pod její taktovkou pětihvězdičkový hotel Le Royal Meridien Prague.

Rekonstrukce památkově chráněného Paláce cukrovarníků z roku 1912 by měla být dokončena ještě letos.

Hotel, který má ambice zařadit se mezi světovou špičku, bude nabízet 175 luxusních pokojů, spa & wellness, taneční sál, restaurace a množství dalších služeb.

Náklady na přestavbu byly vyčísleny na 1,5 miliardy korun.

Dalším projektem J&T je Shopping Mall Rustonka, který se bude nacházet nedaleko Invalidovny a současně na dohled od Rohanského ostrova.

Na pozemcích bývalých Pražských strojíren by se měl letos začít stavět multifunkční komplex s obchody, kancelářemi a byty. Jeho celková užitná plocha by měla dosáhnout až 70 tisíc metrů čtverečních.

V první fázi vyroste obchodní galerie a dvě menší budovy. V nich bude zhruba 8600 m2 ploch k pronájmu firmám a asi šest tisíc metrů čtverečních určených pro bydlení.

Další etapy výstavby počítají s vyřešením dopravy a především pak s realizací nové komunikace Pobřežní, s hotelem a dvěma dalšími administrativními budovami.

Investice do oblasti Invalidovny by měla dosáhnout tří miliard korun.

Holešovice v novém kabátě

Rozhodně nejvýrazněji se J&T Real Estate angažuje v oblasti Holešovic, kde plánuje v podstatě celé nové město Tower City.

V Tower City Holešovice budou převažovat byty a administrativní a obchodní prostory, které svou moderní architekturou změní tvář celé čtvrti. Investiční náklady se přiblíží dvěma miliardám korun.

V sedmé městské části jsou ovšem aktivní i jiné firmy.

Například společnost Holešovický trojúhelník, která patří do skupiny Lordship, chce nedaleko Veletržního paláce vybudovat do roku 2013 administrativně-obchodní centrum Galerie Stromovka.

Objekt má nabízet zhruba 19 tisíc metrů čtverečních kancelářských a maloobchodních ploch. Podle zástupců developera v něm bude mimo jiné supermarket Tesco.

Holešovice má do třetice v centru zájmu i společnost AFI Europe, která v této městské části zahájila výstavbu druhé části administrativního komplexu Classic 7 Business Park.

Zatímco první etapa vznikla rekonverzí hospodářského objektu parního mlýna, druhá bude klasickou novostavbou. Ta nabídne zhruba 10 445 metrů čtverečních kancelářských ploch, 677 m2 skladových ploch a 225 parkovacích míst.

Po dokončení 2. fáze Classic 7 BP, které je plánováno na třetí čtvrtletí 2012, vznikne uzavřený areál čtyř budov s vnitřním atriem, kde budou odpočinkové a relaxační zóny pro nájemce.

Kanceláří není nikdy dost

Ještě letos by měla být na Praze 8 dokončena třetí a čtvrtá budova business parku Futurama, které dohromady nabídnou 16 080 m2 kancelářských ploch.

Po dokončení bude mít areál, ležící v poblíž Invalidovny, celkem pět budov, které budou mezi sebou svírat náměstí se vzrostlou zelení. Středem projektu protéká umělý vodní tok, vrcholící kaskádou v místě vstupu do areálu ze Sokolovské ulice. Poblíž se také nachází nejmenší z budov Futuramy, v níž by měla být kavárna nebo restaurace.

V Praze 8 vzniká i Palmovka park II podle projektu předního českého architekta Josefa Pleskota. Developer, společnost Metrostav Development, v ní počítá s více než 14 500 metry čtverečními kancelářských ploch. Ty budou ve třech oblých věžích s pobytovými střešními zahradami osázenými zelení. Vstupní pasáž zase připomíná dvory původní libeňské zástavby.

»Z pohledu energetické náročnosti spadá budova do třídy B. Výkon 62-123 kilowatthodin na metr čtvereční za rok ji řadí mezi úsporné budovy,« upřesňuje Martina Huclová ze společnosti Metrostav Development.

Další velký kancelářský projekt se pak rodí na Vinohradské třídě, nedaleko stanice metra Želivského.

Crystal Prague, za nímž stojí společnost GES REAL, nabídne ve čtrnácti podlažích 13 648 metrů čtverečních pronajímatelné plochy, z toho 1235 m2 v přízemí budovy je určeno pro obchody či restaurace.

Jedním z prvních nájemců by podle nepotvrzených informací měla být televize Prima.

Budova, jejíž stavba by měla být zahájena v druhé polovině letošního roku a dokončena v roce 2013, je zajímavá i svým architektonickým řešením z dílny Ateliéru 15.

Jednotlivá patra objektu budou mít sice pravidelný, ale různě velký půdorys. Jejich složením nad sebou vznikne tvar připomínající krystal. Obvodový plášť je tvořen pravidelnou šachovnicí prosklených a plných ploch - na fasádě tak bude docházet k zajímavým odlesků a lomům světla.

Po zdrženích způsobených archeologickým průzkumem se na Praze 1 konečně rozjíždí i výstavba Copa Centra, které podle projektu Jakuba Ciglera staví společnost Copa Centrum Národní. Dokončení, původně plánované již na loňský rok, se nyní předpokládá v roce 2012.

V šesti propojených budovách nabídne nákupní galerii s více než dvanácti tisíci metry čtverečními včetně několika restaurací, kaváren a barů navíc i přibližně sedmnáct tisíc m2 kancelářských prostor. K nim přibude i pět tisíc metrů čtverečních luxusních rezidenčních prostor.

Západní Město ve Stodůlkách

Podobně jako v Holešovicích by i ve Stodůlkách měla postupně vyrůst celá nová čtvrť - Západní Město.

Developer, kterým je společnost Finep, těží především z dobré dopravní dostupnosti a z blízkosti nákupního centra Zličín.

V lokalitě již stojí obytné domy Britská čtvrť I. K nim by letos měly přibýt další objekty pro bydlení, v roce 2010 byla dokončena i první část administrativního centra City West s 50 tisíci metry čtverečními kancelářské plochy.

Nyní budovaný objekt A2 nabídne 15 236 metrů čtverečních kanceláří a 1276 m2 obchodních ploch. Po dokončení v roce 2014 by mělo City West nabízet prostory o rozloze zhruba 100 tisíc metrů čtverečních.

V první fázi projektu Západní Město, která by měla být završena v roce 2014, vznikne také Residence City, Centrální náměstí a park s navazujícími relaxačními zónami.

Investice do první fáze jsou vyčísleny na šest miliard korun.

Lenka Brdková
šéfredaktorka časopisu Domy a bydlení Exclusive


Nový kancelářský projekt se rodí i na Vinohradské třídě. Budova Crystal Prague bude tvarem připomínat krystal.

Vizualizace projektu nové čtvrti City West, kterou v blízkosti stanice metra Zličín buduje developerská společnost Finep. Vizualizace: Archiv

Interiér obytných domů Britská čtvrť, které jsou součástí vznikající čtvrti City West (Západní Město). První fáze projektu by měla být završena v roce 2014. Vizualizace: Archiv

Pražské administrativně-obchodní centrum Galerie Stromovka má zhruba během dvou let vyrůst nedaleko Veletržního paláce. Vizualizace: Archiv

V pražské městské části Holešovice roste i další z nových projektů: druhá etapa administrativního komplexu Classic 7 Business Park. Vizualizace: Archiv

U stanice metra Želivského se letos začne stavět kancelářský projekt Crystal Prague. Budovu navrhlo studio Ateliér 15 a její fasáda slibuje zajímavé lomy světla. Vizualizace: Archiv

Související