Částečné uklidnění situace v některých »ropných« zemích na Blízkém východě, opadnutí zájmu spekulantů o investice v Japonsku, zpomalení americké ekonomiky nebo boj rozvojových zemí se zrychlující se inflací. Takové byly hlavní faktory, které měly vliv na investice v letošním druhém čtvrtletí.

Na rozdíl od prvního kvartálu se v něm nemohli příliš radovat investoři sázející na komodity. Zatímco od ledna do března rychle rostly ceny celé řady z nich, v polovině května se většina - s výjimkou zlata, pomerančové šťávy a cukru - propadla.

Kdo nestačil prodat do konce dubna, vydělal na komoditách mnohem méně, než si původně sliboval.

Oblasti akcií vévodily opět »defenzivní«, proticyklické tituly, tedy například zdravotnické, farmaceutické či biotechnologické firmy. Jejich hodnota rostla zejména v důsledku podcenění, kterému čelily v předchozích obdobích.

Co se měn týče, neměl český investor opět důvody zbavovat se korun.

»Koruna vůči drtivé většině měn posílila, takže o investici do cizích měn nemůže být řeč. Žádnému investorovi bych střednědobou spekulaci na devizovém trhu nedoporučoval,« konstatuje finanční analytik mezinárodního investičního klubu InvestClub.cz Ondřej Záruba.

Inflace Číny či Indie, nestabilita ropných velmocí a slabší výkon Spojených států budou určovat vývoj i v letošním druhém pololetí.

Ve středu zájmu je ale opět především Řecko. To aktuálně jedná o úsporách, jimiž Evropská unie a Mezinárodní měnový fond podmiňují další půjčku. Bez ní země definitivně zbankrotuje.

Následky řeckého kolapsu by se podle některých analytiků mohly vyrovnat pádu banky Lehman's Brothers, jenž odstartoval ekonomickou krizi před třemi lety. Nejhůře postiženi by pak byli investoři orientovaní na finanční sektor.

Sázka na pomeranče

V prvním kvartálu roku 2011 byly investice do komodit jistotou a mohly přinést často velmi výrazné zisky. Na komoditních trzích hnaly cenu nahoru nepokoje v severní Africe a na Blízkém východě. Popřípadě také události v Japonsku či poptávka v Číně.

Díky tomu rostla dvouciferným tempem hlavně cena ropy. »Na trhu se objevil její nedostatek po turbulencích v Libyi a dalších zemích na Středním a Blízkém východě,« připomíná analytik Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities.

Během druhého čtvrtletí se ale situace obrátila.

»Investoři soustředili pozornost na horší makročísla ze Spojených států a na čínský boj s inflací,« vysvětluje analytik ČSOB Petr Báča. Očekávala se tudíž snížená poptávka v těchto zemích.

V prvním květnovém týdnu došlo k propadu cen téměř všech komodit. Například stříbro si v první části roku vedlo dobře a i v důsledku odklonu zájmu investorů o předražené zlato si polepšilo o padesát procent.

Na konci dubna se za unci platilo více než 45 dolarů. Na začátku května ale cena během pár dní o čtvrtinu klesla.

Investoři, kteří stříbro drželi celé pololetí, sice vydělali, ale mnohem méně, než kdyby prodali na konci dubna.

Z komodit si na trzích ve druhém kvartálu polepšil jen pomerančový džus, cukr a zlato. »Cenu zlata v posledních týdnech opět podporuje nová vlna obav o vývoj řecké dluhové krize,« konstatuje analytik Petr Báča z ČSOB.

Cenu pomerančů zase podle Ole Hansena, komoditního stratéga Saxo Bank, vyhnalo vzhůru neočekávané sucho na americké Floridě. Ta je totiž po Brazílii druhým největším světovým producentem tohoto ovoce.

Z pohledu celého prvního pololetí patřily mezi nejvíce rostoucí komodity - i přes výrazné ztráty ve druhém kvartálu - stříbro, bavlna a ropa Brent. Stříbro a ropa si polepšily i po započítání květnového propadu celkem o sedmnáct procent, bavlna dokonce o více než čtvrtinu. U ní za rostoucí cenou stála kombinace neúrody a vyšší poptávky.

Hrozí technologiím bublina?

Dobrou investiční »sázkou« ovšem byly v uplynulém pololetí akcie společností působících v oblasti chemického průmyslu, zdravotnictví a technologií.

Ekonomické oživení se podepsalo i na zlepšení pozice některých prodejců luxusního zboží.

»Vedly zdravotnické tituly, a to zejména díky jejich předchozímu podhodnocení,« tvrdí analytik Vladimír Trojan z makléřské firmy Quatro Finance. Jedním z těch nejvíce rostoucích na evropském indexu Bloomberg Europe 500 byla například irská farmaceutická a biotechnologická společnost Elan. Její akcie si za poslední tři měsíce polepšily zhruba o třetinu.

Dařilo se i dalším farmaceutickým společnostem - Pfizer, Abbot Laboratories nebo Jazz Farmaceuticals.

»Druhým "nejrůžovějším" titulem byla francouzská technologická společnost Alcatel-Lucent, třetí příčku v růstu obsadil italský výrobce luxusního zboží Bulgari,« doplňuje analytik makléřské společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský.

Růst biotechnologických, IT a zdravotnických firem si nicméně nemusí v budoucnosti udržet rychlost. »U těchto odvětví se spekuluje, že se v nich tvoří další bublina,« varuje analytik Ondřej Záruba.

Na pražské burze vede Fortuna

Co se Burzy cenných papírů Praha týče, bylo podle Petra Hlinomaze z BH Securities během pololetí zajímavých a výnosných investic hned několik.

»Firma AAA Auto prošla v minulých letech restrukturalizací, je v zisku a pomýšlí na zahraniční expanzi. Developer Orco zase v minulém roce restrukturalizoval dluh a ukončil ochranu před věřiteli. Docenění se dočkal i ČEZ,« vypočítává Hlinomaz.

Polostátní ČEZ se přitom nejvíce mohl radovat z rozhodnutí Německa o ukončení provozu tamních jaderných elektráren. »Kvůli tomu se zlepšil výhled na růst cen elektřiny a větší poptávku v Německu v budoucnu,« vysvětluje Hlinomaz.

Také nejvýnosnější titul posledních měsíců, sázková společnost Fortuna, těžila i z vnějších vlivů.

»Ceně jejích akcií pomohly především velmi slušný dividendový výnos a spekulace na převzetí společnosti Sazka,« říká analytik společnosti Next Finance Martin Prokop.

Fortuna už loni slíbila rozdělit 80 až 100 procent čistého zisku. Akcionáři by se tak měli dočkat dividendy 0,30 eura na akcii.

Propadal se New York i Londýn

Co se globálního pohledu týče, zdaleka nejlépe si vedly akcie některých venezuelských společností. Celkově index burzy v Caracasu vzrostl o čtrnáct procent, přičemž na růstu se podepsaly mimo jiné i finanční instituce, například Banco Provincial.

Výrazným kolísáním v posledních měsících prošel i elektronický burzovní trh Nasdaq. Ten se na konci dubna a začátku května vyšplhal nad 2400 bodů, ale čtvrtletí nakonec zakončil o devět procent níže.

Podobně se index londýnské burzy FTSE po dubnovém atakování hranice 6100 bodů na konci kvartálu propadl zhruba o desetinu.

Značnými výkyvy prošel i německý index DAX. Dow Jonesův index na newyorské burze pak »spadl« od poloviny května do poloviny června téměř o osm procent.

Mimo střed zájmu investorů se postupně přesunuje Japonsko. Spekulanti zejména po pádu cen akcií způsobeném zemětřesením nakupovali cenné papíry tamních firem.

»Od té doby ovšem cenné papíry zase stagnují,« upozorňuje analytik Záruba. Vysoké výnosy tak už zřejmě nepřinesou.

Co »spadne z lopaty«

Investice do komodit nebyly výhodné ve druhém kvartálu letošního roku a situace se zřejmě příliš nezlepší ani v příštích měsících.

»Pochybnosti o pokračování silného růstu čínské ekonomiky, vysoké ceny některých komodit a další problémy ukazují, že by tyto investice mohly "spadnout z lopaty",« odhaduje analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Přesto analytici nabízejí v této oblasti několik tipů, které by se mohly vyplatit.

Vyhnout by se investoři měli především zlatu a stříbru. Jejich ceny jsou totiž poměrně vysoko a dá se očekávat spíše jejich pokles. »Z drahých kovů bych zvolil nejspíše platinu,« doporučuje Hatlapatka.

Z průmyslových kovů zmiňují experti například měď. »Čínští spotřebitelé letos prozatím čerpali především domácí zásoby kovu. Ale dříve nebo později se budou muset vrátit na trh,« tvrdí Petr Báča z ČSOB. Poptávka po mědi by tak podle odhadů organizace ICSG, zabývající se trhem s tímto kovem, měla v příštích měsících převyšovat nabídku.

Svou roli při nedostatku mědi přitom může podle Báči hrát i zájem o tento kov v Japonsku. Bude jej totiž potřeba při další obnově země po zemětřesení.

Situace v Německu, které si zvolilo »bezjadernou« budoucnost, bude podle Ondřeje Záruby nahrávat investicím zejména do zemního plynu. Naopak ropa nebo uhlí budou spíše stagnovat.

Růst cen by mohl potkat také některé zemědělské plodiny. »Organizace OSN pro výživu a zemědělství opět snížila odhad světové produkce, a to především kvůli nepříznivému počasí,« vysvětluje Martin Prokop z Next Finance.

Pro spekulanty, kteří nechtějí komodity držet dlouhodobě, bude v dalším kvartálu vhodné například kakao. »Udržuje si sice určitou cenovou hladinu, ale má zajímavou volatilitu,« doporučuje analytik makléřské společnosti Quatro Finance Vladimír Trojan.

Právě kvůli kolísavosti cen v zemědělství ale není ideální zaměřit se pouze na jednu komoditu. »Doporučovali bychom investovat prostřednictvím dobře diverzifikovaného fondu,« říká Ole Hansen ze Saxo Bank.

Finanční sektor zůstane rizikový

Pro investory bude v příštím kvartálu klíčová situace v předlužených zemích eurozóny a kondice americké ekonomiky.

»Na všechny zprávy týkající se těchto oblastí reagují akcie a akciové indexy velice prudkými pohyby nahoru, či dolů,« upozorňuje Martin Prokop z Next Finance.

Především problémy Řecka mohou mít obrovský dopad na finanční sektor. V případě restrukturalizace dluhu či dokonce neřízeného bankrotu by prudce oslabily akcie bank. Proto zůstávají podle Vladimíra Trojana z Quatro Finance poměrně rizikové. »A to i přesto, že finanční instituce drží vysoké rezervy,« varuje Trojan.

Většina analytiků se shoduje: vzhledem k nejistotám na trhu bude v příštím čtvrtletí výhodnější orientovat se na tituly méně závislé na vývoji jednotlivých ekonomik.

»Do této skupiny řadím zejména akcie farmaceutických firem,« upřesňuje analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský.

Zajímavá může být také oblast technologií. Navzdory varováním o IT bublině bude podle Vladimíra Trojana do nich vhodné investovat. Z konkrétních firem jmenuje analytik Ondřej Záruba například společnosti Google nebo Cisco.

Co se českého trhu týče, doporučuje Petr Hlinomaz z BH Securities kupříkladu akcie telekomunikační firmy Telefónica. U ní by se podle něho ale mohlo projevit horší očekávání dividendy za rok 2011. »Vyplatilo by se k nákupu využít až nějakého výraznějšího poklesu, výkyvu směrem dolů,« navrhuje.

Stejně jako Martin Prokop z Next Finance pak Hlinomaz odkazuje také na velmi dobré výsledky i velkou poptávku po produktech společnosti Pegas Nonwovens, která se zabývá výrobou netkaných textilií.

A jak si povedou v příštích měsících jednotlivé světové regiony?

»Věříme více trhům rozvinutým než rozvíjejícím se. Ty budou totiž podle nás více zasaženy rostoucími cenami energií, potravin a inflací,« odhaduje akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry.

Na rozdíl od předchozích období Garnry nedoporučuje investovat v Číně nebo Indii. »Považuji je za předražené,« tvrdí. Naopak podcenění akcií některých firem může nahrávat investicím v Rusku, Jižní Koreji nebo Turecku.

Tikající bomba

Pokud mají analytici jmenovat největší investiční rizika pro příští měsíce, jsou zajedno: největší problémy může způsobit předlužení zemí platících eurem.

»Vývoj v eurozóně je pro globální finanční trhy jasně nejdůležitější,« konstatuje Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Poměrně velká rizika hrozí také v Portugalsku nebo Irsku. V jejich případě se především nedoporučuje investovat do akcií finančního sektoru.

Vyhnout se akciím bank ale nemusí být od věci ani v dalších zemích. Případný »volný pád« Řecka by totiž přivedl do obrovských problémů německé, francouzské i španělské banky. Ty drží řecké dluhopisy celkově za desítky miliard eur.

Nejistota na trzích se bude v druhé polovině roku podle hlavního stratéga Saxo Bank Steena Jakobsena dokonce téměř rovnat té, jaká panovala během finanční krize. »Proto očekáváme velké kolísání investic,« předpovídá Jakobsen.

Dalším klíčovým faktorem nálady na trzích budou další zprávy o vývoji americké ekonomiky. Už nyní jsou experti v předpovědích značně skromnější než před několika měsíci.

Investoři by se v příštích měsících měli připravit také na vyšší míru inflace ve většině zemí. Tomu by měli přizpůsobit i investice. Nízké výnosy jim totiž znehodnocování peněz »sebere«.

Aleš Michl z Raiffeisenbank proto doporučuje rozšířit portfolio například o akciové nebo komoditní fondy, které mají šanci budoucí inflaci svými výnosy překročit. »Jinak vám stát v roli kapesního zlodějíčka bude ukrajovat úspory,« uzavírá.

Umazávání horentních státních dluhů pomocí inflace je totiž pro politiky velice lákavé.

Jan Němec


 

AKCIE: Které vydělávaly nejvíce a nejméně

KOMODITY: Které vydělávaly nejvíce a nejméně

MĚNY: Které posílily vůči dolaru nejvíce a nejméně

45 dolarů za unci
Za tolik se ještě koncem dubna nakupovalo stříbro. Jeho cena ale klesla.

Nejistota na trzích se bude v druhé polovině roku téměř rovnat té, jaká panovala během finanční krize.

Dobrou investiční sázkou budou nadále akcie společností v chemickém či farmaceutickém průmyslu. Foto: Bloomberg

Ne všem dělaly v uplynulém čtvrtletí akcie radost. Propady zaznamenala jak londýnská, tak frankfurtská i newyorská burza. Foto: Bloomberg

Související