Evropská komise navrhne zároveň s novým rozpočtem na léta 2014-20 zavedení daně z finančních transakcí v celé Evropské unii a zmrazení zemědělských výdajů od roku 2014. S odvoláním na důvěryhodné zdroje o tom informovala agentura Reuters. O samotném rozpočtu eurokomisaři nadále jednají, návrh by měli schválit ještě dnes.

Komise chce zavedením nové daně a zmrazením peněz pro farmáře částečně zvrátit trend posledních minimálně 20 let, kdy klesá podíl takzvaných vlastních zdrojů na financování unijního rozpočtu a naopak roste podíl příspěvků členských států EU, jejichž ochota přispívat na chod evropské sedmadvacítky však klesá.

Od zavedení daně z finančních transakcí, občas nazývané jako Tobinova daň, si komise slibuje příjem zhruba 50 miliard eur ročně (zhruba 1,2 bilionu korun), které mají putovat právě do rozpočtu EU.

Naděje na prosazení jakýchkoliv nových unijní daní však nejsou nikdy příliš velké, protože vyžadují souhlas všech členských států EU.

"Je zřejmé, že tady existuje silná ideologická opozice několika zemí včetně Velké Británie," citovala agentura Reuters nejmenovaný zdroj. Mezi země, které s daní z finančních transakcí dlouhodobě nesouhlasí, patří i Česká republika, jejíž pozice jsou blízké právě britským.

Zahradil: Česko je proti

"Proti EU daním budeme bojovat na všech frontách a to z toho důvodu, že si je nemůžeme dovolit. Evropská unie by měla státům sloužit a ne je ovládat. Rozpočet EU potřebuje reformu, ale měli bychom zvažovat především změnu priorit na výdajové straně," řekl novinářům český europoslanec Jan Zahradil za ODS, tedy mateřské strany premiéra Petra Nečase.

Podle něj je nesmyslné žádat, aby si členské státy půjčovaly ještě více peněz ve chvíli, kdy Řekové hlasují o nových drastických úsporách. Zahradil upozorňuje, že existuje celá řada oblastí, kde by mohla EU ušetřit, začít by podle něj měla u nového unijního diplomatického sboru.

Zavedení nové unijní daně ovšem není tak zcela bez šancí. Evropská komise již loni zveřejnila dokument označovaný jako revize rozpočtu EU a navrhla v něm celkem šest možných vlastních rozpočtových zdrojů. Patřila mezi ně například celounijní daň z přidané hodnoty či zdanění letecké dopravy.

Naděje na schválení existuje

Od drtivé většiny nápadů však komisaři upustili a daň z finančních transakcí je tak v podstatě jedinou úvahou, kterou eurokomisaři chtějí převést do praxe. Její naděje na úspěch tak nemusí být úplně bezvýznamné.

Výdaje na společnou zemědělskou politiku, která tvoří tradičně značnou část rozpočtu, chce Evropská komise zmrazit mezi lety 2014 a 2020 na úrovni roku 2013. Farmáři by tak měli ročně získat zhruba 370 miliard eur (asi 8,9 bilionu korun).